رتبه اعتباری قطر کاهش یافت

|
0 دیدگاه

به دنبال بروز بحران در روابط قطر و کشورهای عربی، موسسه اعتبار سنجی جهانی اس اند پی رتبه اعتباری بلندمدت قطر را با یک درجه کاهش به ۲ آ منفی رساند و چشم انداز اقتصادی این کشور را منفی اعلام کرد.

سرمایه گذاران در بازار بورس، اوراق قرضه و پول ملی قطر این هفته به دلیل تنش دیپلماتیک به وجود آمده میان این کشور و همسایگان عربی اش، با زیان های غیرمنتظره ای روبرو شدند.

پس از آنکه عربستان، امارات، بحرین و مصر روابط خود با قطر را قطع کردند، بازار بورس این کشور در روز سه شنبه حدود ۱۱ میلیارد دلار کوچکتر شد که از سال ۲۰۱۰ تاکنون بی سابقه بود. شناورترین اوراق قرضه قطر نیز در طول این هفته همزمان با کاهش رتبه اعتباری این کشور با افت همراه بود. تعداد قراردادهایی که برای حفاظت از دارایی ها در برابر نکول احتمالی در قطر در حال بسته شدن است، به بالاتر از قراردادهای بسته شده در کشورهایی نظیر پرو و اسلوونی رسیده است.

هرچند تنش در روابط بین قطر و اعضای شورای همکاری خلیج فارس چیز تازه ای نیست، اما به گفته نبیل الرنتیسی، مدیر موسسه خدمات مالی منا در ابوظبی هیچ کس انتظار نداشت، انزوای قطر این بار تا این حد قاطعانه، مستقیم، شدید و طراحی شده اتفاق بیافتد.

شاخص اصلی بورس قطر کار خود را در این هفته با ۷٫۱ درصد افت به پایان برد که بدترین عملکرد هفتگی از دسامبر ۲۰۱۴ تاکنون بود. با افزایش تنش ها در هفته گذشته، شاخص سهام این کشور بدترین عملکرد را در بین کل بورس های جهان به ثبت رساند.

میزان بازدهی اوراق قرضه ۳٫۵ میلیارد دلاری ۳٫۲۵ درصدی دولت قطر که موعد سررسید آنها سال ۲۰۲۶ است، در پنج روزه منتهی به روز جمعه بیش از ۴۰ واحد رشد داشت که بیشترین افزایش از زمان انتشار آنها در می ۲۰۱۶ بوده است. موسسه اعتبار سنجی جهانی اس اند پی  رتبه اعتباری بلندمدت قطر را با یک درجه کاهش به ۲ آ منفی رساند و چشم انداز اقتصادی این کشور را منفی اعلام کرد.

موسسه مودیز نیز اعلام کرد که قدرت اعتباری حاکمیتی قطر عمدتا به دلیل افزایش هزینه های تامین مالی تاثیری منفی خواهد پذیرفت و افزایش خروج سرمایه گذاری خارجی از این کشور موجب کاهش منابع ارزی این کشور خواهد شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.