رشد ۲۹ درصدی دفعات معاملات اوراق مسکن در هفته‌ای که گذشت

|
0 دیدگاه

در پی افزایش سقف اعطای تسهیلات جعاله مسکن تا پایان شهریورماه جاری، معاملات اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس افزایش یافت.

در هفته ای که گذشت در بازارهای فرابورس ایران سهامداران تعداد یک‌هزار و ۶۵۰ میلیون ورقه بهادار را در ۱۸۳ هزار دفعه دست به دست کردند که ارزش آن به رقم ۶ هزار و ۸۷۷ میلیارد ریال رسید تا افت ۱۹ و ۴۰ درصدی حجم و ارزش معاملات و نیز رشد ۲۹ درصدی دفعات معاملات به ثبت برسد.

شاخص کل فرابورس هم با افت یک درصدی در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در ارتفاع ۹۱۶ واحدی قرار گرفت تا بازدهی آیفکس از ابتدای سال به ۴٫۶ درصد برسد.

بر این اساس نگاهی به معاملات بازارهای فرابورس نشان می‌دهد بهترین عملکرد هفتگی را در رشد حجم و ارزش معاملات بازار اول کسب کرده است به طوری که در این بازار ۲۲۴ میلیون سهم به ارزش ۵۷۲ میلیارد ریال در هفته گذشته جابه جا شد که از افزایش بیش از ۴۰ درصدی حجم و ارزش معاملات در این بازار حکایت داشت.

پس از آن، بازار دوم افزایش ۴ درصدی حجم معاملات را در برابر افت ۴۷ درصدی ارزش آن تجربه کرد و بازار ابزارهای نوین مالی نیز در حالی که کاهش ۴ درصدی حجم نقل و انتقال اوراق بهادار را به ثبت رساند اما شاهد افزایش ۵۲ درصدی ارزش این معاملات بود. سایر بازارها مانند بازار پایه و شرکت‌های کوچک و متوسط نیز در هفته گذشته روند کاهشی حجم و ارزش معاملات را تجربه کردند.

همچنین در شرایطی که بازارها از روند متفاوتی در حجم و ارزش معاملات برخوردار بودند، اما به غیر از بازار شرکت‌های کوچک و متوسط با افزایش تعداد دفعات معاملات روبه‌رو شدند.

این گزارش می افزاید؛ در بازار ابزارهای نوین مالی اوراق بدهی و تسه‌ها نیز در هفته ای که گذشت رونق معاملات و افزایش حجم و ارزش دادوستدها رقم خورد به طوری که ۳ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۳ هزار و ۲۸۵ میلیارد ریال و ۴۰۰ هزار ورقه تسه به ارزش ۳۰۱ میلیارد ریال در این بازار خرید و فروش شدند که افزایش بیش از ۵۵ درصدی معاملات اوراق بدهی و بیش از ۳۰ درصدی را در خصوص اوراق تسه نشان می‌دهد.

هفته گذشته اعلام شد مطابق بخشنامه بانک مسکن تا پایان شهریورماه جاری سقف اعطای تسهیلات جعاله مسکن از طریق اوراق تسه فرابورس ایران با رعایت برخی شروط تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال افزایش یافت.

گفتی است؛ در حالی که تا پیش از این، سقف دریافت تسهیلات جعاله مسکن از طریق اوراق تسه تا ۱۰۰ میلیون ریال برای متقاضیان این وام ممکن بود، اما بر اساس بخشنامه جدید بانک مسکن اعطای این تسهیلات تا سقف دو برابر از محل این اوراق فرابورسی – به تنهایی و یا توام با تسهیلات جعاله با سپرده- امکان‌پذیر شده است.

این گزارش می افزاید: صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله هم در هفته گذشته افت ۱۲ درصدی حجم و ارزش معاملات را به ثبت رساند و ارزش معاملات خرد بازار سهام نیز در این مدت در مجموع بازارهای اول، دوم، پایه، شرکت‌های کوچک و متوسط و مشتقه هفته به رقم ۲ هزار و ۸۴۵ میلیارد ریال رسید. در این میان گروه فلزات اساسی با معامله ۵۲۵ میلیارد ریال سهم ۱۸ درصدی را از ارزش کل معاملات در اختیار گرفت و در صدر سایر صنایع فرابورسی ایستاد.

همچین گروه‌های «محصولات غذایی و آشامیدنی به غیر از قند و شکر» و «حمل و نقل» نیز به ترتیب با معامله ۲۲۵ و ۲۲۳ میلیارد ریال ۸ درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص دادند و در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.