سرریز سد طالقان

|
0 دیدگاه

سد طالقان در روز سه شنبه مورخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ سر ریز کرد و تا امروز بعد از گذشت ۲۵ روز این سرریز آب همچنان ادامه دارد.

به منظور تامین آب کشاورزی دشت قزوین، تامین آب شرب شهرهایی تهران و کرج، تغذیه مصنوعی دشت قزوین و کنترل سیلابهای فصلی رودخانه طالقان، ساخت سد طالقان در ۱۳۵ کیلومتری شمالغرب تهران در سال ۸۱ آغاز شد و رد سال ۸۵ این سد به بهره برداری رسید.

سد طالقان یکی از ۵ سد اصلی و مهم تأمین آب شرب استان تهران محسوب می شود. این سد اولین بار در بهار سال ۸۶ سر ریز کرد و سپس در سالهای ۸۹ و ۹۱ نیز سر ریز این سد برای دومین و سومین بار تکرار شد. امسال پس از گذشت ۵ سال از آخرین سر ریز سد طالقان، این سد برای چهارمین بار سرریز کرد.

«علیرضا ارسطویی» مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به سرریز شدن سد طالقان در تاریخ ۲۶  اردیبهشت ماه سال جاری گفت: با توجه به نزولات مناسب جوی در سال جاری و بر اساس آورد رودخانه طالقان در ماههای گذشته، سرریز شدن سد طالقان در اواخر اردیبهشت پیش بینی شد که به همین منظور طی چند مرحله از طریق امور بهره برداری و نگهداری سد و نیروگاه طالقان، اطلاع رسانی لازم به مسئولان استانی و محلی در استان های البرز و قزوین انجام شد.

وی افزود: با توجه به پایش مداوم وضعیت مخزن سد طالقان، پیش بینی شد که در روز سه شنبه مورخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ این سد سرریز کند که این موضوع مطابق پیش بینی ها به وقوع پیوست.

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه تا این تاریخ حدود ۲۵ میلیون  متر مکعب آب از طریق سرریز به پایین دست رها شده است گفت: حداکثر دبی میانگین سرریز سد ۲۶ مترمکعب  در ثانیه بوده است و پیش بینی می شود با توجه به روند نزولی ورودی ها در سد طالقان متناسب با آن دبی تخلیه آب از سرریز کاهش می یابد تا در اواسط هفته جاری  حجم مخزن به  ۴۲۰ میلیون متر مکعب رسیده و رهاسازی از طریق سرریز قطع گردد.

وی با تاکید بر اینکه آب رهاسازی شده به هیچ عنوان هدر نمی رود اظهار داشت: آب رها سازی شده از طریق سرریز، علاوه بر تغذیه مصنوعی دشت های پایین دست، وارد سد سفیدرود شده و در مخزن این سد ذخیره می شود.

از این رو، سرریز سد طالقان از ۲۶ اردیبهشت ماه تا امروز ادامه دارد و در این ۲۵ روز بالغ بر ۲۵ میلیون مترمکعب از سرریز این سد آب عبور کرده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.