سهم ایران از ساخت کشتی در جهان/ جابجایی ۱۴۲تن کالا ظرف ۱۴ سال

|
0 دیدگاه

سهم ایران از ساخت کشتی در جهان حدود ۰٫۰۳ درصد است.

صنایع دریایی طیف وسیعی از فعالیت‌ها و حوزه‌های عملکرد را شامل می‌شود. از جمله این بخش‌ها میتوان به حمل‌ونقل دریایی، ساخت و تعمیر كشتی، صنایع فراساحل، شیلات و صنایع وابسته و حوزه علم و فناوری دریایی اشاره كرد.

تازه‌ترین تحلیل مرکز پژوهش‌های مجلس حاکی از آن است که در ایران تخلیه و بارگیری حدود ۹۰ درصد از كالاهای صادراتی و وارداتی به لحاظ وزنی و ۶۰ درصد از ارزش كل تجارت كشور از طریق حمل‌ونقل دریایی صورت می‌گیرد.

در فاصله سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ به‌طور متوسط حدود ۴۴ میلیون تن كالاهای نفتی و حدود ۹۸ میلیون تن كالاهای غیرنفتی كشور از طریق حمل‌ونقل دریایی صورت گرفته است.

براساس آمار شناورهای جهان، ایران با دارا بودن ۲۲۷ فروند شناور با تناژ ۱۸ میلیون دی‌دبلیو‌تی با سهم ۱٫۰۴ درصد از كل ناوگان جهانی در جایگاه بیست‌ویکم جهان قرار دارد. این درحالی است كه كشورهای یونان، ژاپن، چین و آلمان با تناژ بالای ۱۰۰ میلیون دی‌دبلیوتی در رتبه‌های اول تا چهارم قرار دارند. شایان ذكر است سهم ایران از ساخت كشتی حدود ۰٫۰۳ درصد است.

روند رشد تعداد كل شناورهای ایران، بدون احتساب لنج‌ها و قایق‌های صیادی طی سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ تقریبا صعودی بوده و از ۱۱۷۴ فروند شناور در اول دوره به ۱۸۴۸شناور در سال ۱۳۹۴ افزایش یافته است. طی همین دوره تعداد شناورهای حوزه مسافری و تفریحی حدود ۱۵ درصد رشد یافته‌اند و تعداد كشتی‌های نفتكش و باربری نیز به ترتیب با رشد ۹٫۳ و ۵٫۹ درصدی روبه‌رو بوده‌اند.

طی سال‌های اخیر رقابت سنگین بر تصاحب سهم بیشتر از بازار ساخت و تعمیر كشتی در جهان وجود داشته است؛ به‌گونه‌ای كه طی سال‌های ۲۰۰۰ – ۲۰۱۴ نزدیک به ۹۰ درصد صنعت ساخت و تعمیر كشتی به ترتیب در اختیار كشورهای چین، كره‌جنوبی و ژاپن بوده كه سرجمع تناژ ناخالص آنها حدود ۹۰ میلیون تن است.

براساس مطالعات سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، ظرفیت اسمی ساخت شناور كشور در سال ۱۳۹۳ حدود ۱۵۰ هزار تن است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.