شروع افت دلار پس از ۳ افزایش متوالی

|
0 دیدگاه

روز دوشنبه، اولین کاهش دلار در ۴ روز کاری گذشته به ثبت رسید. در سومین روز هفته، شاخص بازار ارز با یک تومان افت به قیمت ۳ هزار و ۷۴۵ تومان رسید.

این در حالی بود که در ساعات ابتدایی روز بهای این ارز با عبور از مرز روانی ۳ هزار و ۷۵۰ تومان وارد محدوده ۳ هزار و ۷۶۰ تومان شده بود. به گفته فعالان در ابتدای روز دوشنبه، افزایش نرخ حواله درهم، فاصله‌گیری ارزش دلار در کشورهای همسایه از بهای آن در بازار داخلی و افزایش تقاضای معامله‌گران فنی موجب عبور شاخص ارزی از چند نقطه مقاومتی شد. با این حال، با رسیدن این ارز به نقطه ۳ هزار و ۷۶۲ تومان قیمت توان عبور از آن را از خود نشان نداد تا با فشار فروش مواجه شود. به گفته برخی بازیگران باتجربه بازار، قیمت دلار پس از چند روز افزایش، از بعدازظهر روز دوشنبه با اصلاح قیمت مواجه شد. در این میان، برخی فعالان اعتقاد داشتند، در نیمه دوم روز عرضه ارز بازیگران بازارساز افزایش یافت. به گزارش دنیای اقتصاد، برگشت دلار از محدوده ۳ هزار و ۷۶۰ تومان و خروج از فاز افزایشی موجب شد هیجان معامله‌گران ارزی تا حدی فروکش کند. در این شرایط، نوسان‌گیران ارزی به حمله موشکی سپاه به مواضع داعش نیز واکنش افزایشی یا کاهشی خاصی نداشتند؛ این موضوع یکی از نشانه‌های کاهش هیجان معامله‌گران دلار بود که پیش از این سعی می‌کردند با جوسازی پیرامون برخی اخبار زمینه‌ساز افزایش نوسان شوند.

در حالی که برخی از ادامه افزایش قیمت پس از اصلاح قیمتی روز دوشنبه سخن گفته‌اند، عده دیگری باور دارند این ارز نوسان خاصی را در روزهای آینده تجربه نخواهد کرد. به باور دسته دوم، عرضه بازیگران بازارساز در سال ۹۶ مناسب بوده است و تا زمانی که عرضه در چنین سطحی باشد، امکان افزایش قیمت بیشتری وجود ندارد.در سومین روز هفته، معاملات شاخص بازار ارز با قیمت ۳ هزار و ۷۵۲ تومان کلید خورد که افزایشی ۶ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز یکشنبه داشت. افزایش ابتدای روز در شرایطی رقم خورد که دلار در ۲ روز ابتدایی هفته نیز ۲۰ تومان رشد را به ثبت رسانده بود. ادامه این روند افزایش در ابتدای روز دوشنبه و عبور از مرز ۳ هزار و ۷۵۰ تومان موجب شد خریدهای ارزی در بازار افزایش بیشتری پیدا کند و حدود ساعت ۱۲ظهر قیمت دلار از محدوده ۳ هزار و ۷۶۰تومان عبور کرد. با رسیدن این ارز به نقطه ۳هزار و ۷۶۲تومان، مقاومت بازار بالا رفت و تعداد زیادی از بازیگران ارزی تصور کردند قیمت به سقف خود رسیده است.

همسو با افت قیمت دلار، در سومین روز هفته سکه تمام بهار آزادی در مسیر کاهشی قرار گرفت و با ۳ هزار تومان کاهش به بهای یک میلیون و ۲۱۷ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، بهای اونس در ساعات ابتدایی بازارهای جهانی در مسیر کاهشی قرار گرفت. با افت طلای جهانی، شماری از معامله‌گران سکه تلاش کردند با ورود به بازار ارز و خرید دلار، قیمت در معاملات سبزه‌میدان را مدیریت کنند. با این حال پس از تسویه معاملات آتی سکه، این دسته از مقاومت دست کشیدند و هم‌زمان با افت دلار، قیمت سکه نیز در مسیر کاهشی قرار گرفت. شدت افت سکه به اندازه ای بود که در معاملات آتی، قیمت آن تا نزدیکی ابتدای کانال یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان پایین رفت. در این شرایط، برخی معامله‌گران حباب سکه را دلیل افت آن دانستند. به گفته فعالان، در روزهای گذشته بهای سکه متناسب با عوامل بنیادی اونس و دلار بالا نرفت و همین موضوع در افت روز دوشنبه اثرگذار بود.

15

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.