طرح یاراکارت هم سرکاری است؟

|
0 دیدگاه

شواهد نشان می‌دهد طرح یاراکارت اعتباری که طی آن قرار بود حساب یارانه نقدی ضامن بانکی متقاضیان شود، در کنار طرح‌های دم‌دستی و غیرقابل اجرای دولت قرار خواهد گرفت.

رئیس‌کل بانک مرکزی خبر از ابلاغ طرح یاراکارت می‌دهد اما کارمندان شعب بانک‌ها اصل موضوع را تکذیب می‌کنند و می‌گویند این طرح ابلاغ نشده است. در حالی رئیس کل بانک مرکزی از عملیاتی شدن پرداخت وام ۵ میلیونی با حساب یارانه خبر می‌دهد که مراجعه به بانک‌ها بویژه دولتی‌ها حکایتی عکس اظهارات آقای رئیس کل را دارد. این بانک‌ها به اتفاق از عدم دریافت بخشنامه مربوط سخن می‌گویند.

یکی از طرح‌های دولت روحانی در روزهای پایانی انتخابات ریاست‌جمهوری که از سوی بانک مرکزی اعلام شد این بود که از این ‌پس مردم می‌توانند با حساب‌های یارانه خود وام دریافت کنند، در واقع بنا بود حساب یارانه وثیقه بانکی شود. گذشت چند هفته از اعلام این سیاست انتخاباتی دولت، ما را بر آن داشت که سری به شعب بانکی بزنیم و در جریان چند و چون پرداخت وام با حساب یارانه قرار بگیریم! اما مراجعه حضوری و تماس با شعب بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی که معمولا در اجرای سیاست‌های دولت‌ها اولین‌ها هستند، نشان داد هنوز هیچ بانکی این سیاست را اجرا نمی‌کند.

اگر فردی متقاضی دریافت وام ۵ میلیون تومانی با حساب یارانه‌اش باشد و به بانک‌ها مراجعه کند با این پاسخ مواجه می‌شود: «چنین چیزی به ما ابلاغ نشده است». با این وجود اما روز گذشته خبری به نقل از ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی در رسانه‌ها منتشر شد مبنی براینکه بانک‌ها این طرح را عملیاتی کرده‌اند. سیف درباره ابلاغ دستورالعمل پرداخت وام بانکی ۵ میلیون تومانی با وثیقه قرار دادن یارانه‌های دریافتی گفت: بله! دستورالعمل پرداخت این وام‌ها به بدنه بانکی ابلاغ شده است و بانک‌ها در حال عمل هستند. او ادامه داد: در گذشته کارت‌های اعتباری ۱۰ میلیونی، ۲۰ میلیونی و ۵۰ میلیونی صادر می‌شد، در حال حاضر نیز کارت‌های اعتباری ۵ میلیونی میان این کارت‌ها قرار داده‌ایم که از طریق وثیقه گذاشتن یارانه می‌توان پرداخت وام را عملیاتی کرد.

اظهارات رئیس کل بانک مرکزی موجب شد خبرنگار تسنیم بار دیگر سراغ شعب بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی برود تا در جریان اجرای این سیاست قرار بگیرد اما این بار هم بانک‌ها همان پاسخ قبلی را تکرار کردند که «چنین چیزی به ما ابلاغ نشده است». در ابتدا سراغ بانک ملی رفتیم تا ببینیم این بانک که بزرگ‌ترین بانک دولتی هم است، به متقاضیان دریافت وام ۵ میلیون تومانی چه پاسخی می‌دهد؛ چند شعبه همین پاسخ را تکرار کردند که هنوز بخشنامه‌ای به دست‌شان نرسیده است. یکی از کارمندان بانک ملی هنگام پیگیری این موضوع به ما آدرس بانک رفاه کارگران را داد و گفت: این وام فقط در بانک رفاه پرداخت می‌شود.

از همین رو ما هم سراغ بانک رفاه کارگران رفتیم اما در این بانک هم همان پاسخ‌های قبلی را شنیدیم! یکی از کارمندان این بانک گفت: هنوز هیچ اطلاعیه‌ای برای ما نیامده است. وقتی گفتیم به ما آدرس شما را داده‌اند، گفت: دروغ گفته‌اند! برای اینکه مطمئن شویم وام ۵ میلیون تومانی با وثیقه «یارانه» به مردم پرداخت می‌شود یا خیر سراغ بانک ملت هم رفتیم اما کارمندان شعب مختلف این بانک هم گفتند «چنین چیزی اعلام نشده است». یادمان آمد همان روزهای نخست اعلام طرح انتخاباتی بانک مرکزی، پیامکی از بانک کشاورزی دریافت کردیم مبنی بر اینکه پرداخت وام با وثیقه حساب یارانه در این بانک آغاز می‌شود.

همین پیامک بهانه‌ای شد به شعب بانک کشاورزی مراجعه کنیم اما متاسفانه در این بانک هم چیزی عایدمان نشد جز اینکه جمله تکراری «اعلام نشده است» را بشنویم! یکی از کارمندان این بانک گفت: اگر اعلام کنند، مشکلی وجود ندارد و حتما پرداخت می‌کنیم. سراغ شعب بانک‌های سپه، صادرات و تجارت هم رفتیم و در این شعب هم همان پاسخ قبلی را دریافت کردیم! کارمندان این بانک‌ها هم گفتند هنوز هیچ بخشنامه‌ای برای اجرا به شعب ابلاغ نشده است. به نظر می‌رسد بانک‌ها در اجرای طرح انتخاباتی بانک مرکزی همراه نیستند و برای این کارشان هم دلایل متعددی دارند که مهم‌ترین آن نبود منابع است! لازم به یادآوری است مشابه این طرح قبل از دولت روحانی از سوی محمدباقر قالیباف، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری که به‌نفع حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی انصراف داد، اعلام شده بود.

قالیباف در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با بیان اینکه «ما برنامه‌ای برای ضمانت وام‌ها داریم»، گفت:‌ کسانی که شغل ندارند ۲۵۰ هزار تومان کارانه یا ۱۵۰ هزار تومان یارانه را می‌گیرند، اگر وام تا سقف ۱۵ میلیون داشتند ما خودمان ضمانت اینها را می‌کنیم و از محل پرداخت یارانه‌ها، قسط وام‌ها را می‌دهیم، البته اینجا جریان هدایت کار باید وجود داشته باشد به این معنی که اگر وام بیشتری خواستند بدهیم اما برای اشتغال. تنها یارانه را برای هزینه جاری ندهیم بلکه یارانه تولید را در راستای توانمندی در صنایع کوچک و خانگی بدهیم، این یعنی اصلاح نظام مالی.

ولی چند روزی نگذشت که دولت حسن روحانی که پیش‌تر طرح کارانه قالیباف را کپی کرده بود، طرح ضمانت وام یا حساب یارانه را نیز به نام خود کرد. بانک مرکزی دولت روحانی در خبری از ابلاغ طرح یاراکارت اعتباری خبر داد و اعلام کرد: با توجه به لزوم افزایش پوشش کارت‌های اعتباری در سطح کشور و تسهیل دسترسی اقشار و آحاد مختلف جامعه بویژه طبقات کمتر برخوردار به خدمات اعتباری نظام بانکی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد امکان صدور کارت‌های اعتباری به‌پشتوانه یارانه واریزی به حساب خانوارها را مقرر کند.

کارت‌های اعتباری یادشده که موسوم به «یاراکارت اعتباری» است، در نهایت می‌تواند منتج به افزایش قدرت خرید خانوارها و ارتقای رضایتمندی جامعه از نظام بانکی و کمک به تولید و اشتغال داخلی شود.  بانک مرکزی مدعی است بخشنامه مربوط به طرح یادشده را ۲۷ اردیبهشت‌ماه به شبکه بانکی ابلاغ کرده ولی مراجعه و تماس خبرنگار تسنیم به شعب بانکی روایت دیگری را نشان داد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.