مديريت پسماند قدمي مهم جهت حفظ محيط زيست

|
0 دیدگاه

اگرچه بکارگیری شیوه های مدرنیته ی مدیریت پسماند ها و استفاده از ماشین آلات در بازیافت مواد، همیشه مطرح بوده است و نقش مهمی در رابطه با محیط زیست، حفظ منابع انرژی و جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی ایفا نموده است؛ اما توجه به استانداردها، قوانین و تجارب سایر کشورها در موضوع مدیریت پسماند (تفکیک، آنالیز پسماندها و بازیافت آنها) می تواند بسیار مؤثر و از نظر اقتصادي بسيار كارآمد مي باشد.
پسماند به عنوان يك ثروتی ملی محسوب مي شود از همین رو تمامی شهروندان در قبال پسماندها مسئول مي باشند و مي بایستی مدیریت شهرها را در استفاده بهینه از این ثروت یاری کنند. البته در این بين شهرداری ها دارای وظایف مهمتري همچون تامین تجهیزات نوین جمع آوری،استفاده از مخازن پسماند و از همه مهمتر آموزش های صحیح دفع پسماند هستند.
در زمينه جمع آوري و دفع پسماندها سوالهايي همچون مزیت و سهولت طرح جمع آوری پسماند برای مشاركت شهروندان ،نقش آموزش و طرح تشویق در ترغیب هرچه بیشتر مشارکت شهروندان در اين امر و اختیار شهروندان و شهرداري ها براي مشاركت در آن وجود دارد ولي در واقعيت پذیرش رسمی این نکته اين است که به مقوله ای چون جمع آوری پسماند نمی توان به صورت مکانیکی برخورد کرد. به عبارتی ما نمی توانیم برای جمع آوری پسماندهای همه مناطق یک نسخه واحد را تجویز کنیم اما می توان اصول اولیه برنامه ریزی برای يك سيستم را تا بالاترین سطح یکسان کرد و از آنجاييكه برداشت کلی از هزینه های مختلف جمع آوری و نحوه برخورد با پسماند بسيار بالا مي باشد و از طرف ديگر در اكثر كشورهاي اروپايي مديديت پسماند درآمد هاي كلاني را براي شركت هاي فعال در اين زمينه ايجاد كرده است بنابراين ضرورت ایجاد یک سیستم مدیريت یکپارچه براي پسماند جهت كاهش دادن هزينه ها بسيار ضروري مي باشد .
حال بايد ديد كه تا كنون براساس شرائط خاص محيطي و اقليمي ايران و منطبق بر قوانین مدیریت پسماند کشور، مجموعه اي اقدام به طراحي و توليد نرم افزار مديريت يكپارچه پسماند، نموده است.
انجام مطالعات جامع درخصوص شناخت توانمنديهاي سيستمها و تجهيزات جمع آوري زباله در ارتباط با ساختارهاي فيزيكي، اجتماعي و اقتصادي مختلف جهت افزايش بهره وري سيستم ، شركت توليد نرم افزارهيكو سافت را بر آن داشت كه اقدام به تهيه اين محصول براي كشور نمايد و در اين راستا اين شركت اقدام به تدوين برنامه هاي نرم افزاري ويژه جهت باز يافت و تفكيك از مبدأ در رأس برنامه هاي مديريت مواد زايد در شهرداريها و تعيين اهداف كلي آن نموده است.

اين نرم افزار جامع مدیریت یکپارچه پسماند در سطوح مختلف خدمات رسانی خود، رسالت ارائه دیدگاه استراتژیک و ابزار مدیریتی به مدیران و ارائه ابزار یکپارچه‌سازی و مدیریت اطلاعات به تولید‌کنندگان و نیز کمک به کارشناسان و مشاوران محیط زیست را بر عهده دارد.

4 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.