مصرف جهانی گاز چرا کاهش یافت؟

|
0 دیدگاه

بر اساس آخرین گزارش چشم‌انداز جهانی انرژی که توسط آژانس بین‌المللی انرژی در نیمه سال ۲۰۱۶ منتشر شد، نرخ رشد مصرف جهانی گاز طبیعی در سال‌های اخیر به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته، به‌طوریکه از رشد سالانه ۳ درصد در دهه اول قرن حاضر به حدود ۱.۴ درصد رسیده است.

این کاهش رشد مصرف, برخی تولیدکنندگان را با شرایط سختی مواجه کرده زیرا مبالغ هنگفتی برای توسعه بالادستی و احداث خطوط‏لوله و تاسیسات مایع‌سازی و افزایش ظرفیت حمل‌ونقل دریایی هزینه کرده اند.

بنابر نظر آژانس بین‌المللی انرژی درخصوص آینده بازار گاز، بخش تولید برق، بخشی کلیدی است. مصرف گاز در بخش صنعت، همانند قبل رشد خواهد داشت ولی آنچه موجب کاهش رشد مصرف جهانی گاز است، به سیستم تولید برق در دنیا مربوط می‌شود. در اتحادیه اروپا، به دلیل کاهش رشد اقتصادی، افزایش ظرفیت تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر و پیروی از سیاست‌های کاهش انتشار دی‌اکسید‌کربن، مصرف گاز در بخش تولید برق از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ کاهش یافته است.

حتی در کشورهایی که رشد تقاضای برق بالایی داشته‌اند، مانند اکثر کشورهای آسیا، گاز با رقبایی مانند زغال‌سنگ و انرژی‌های تجدیدپذیر مواجه است.

به علاوه واردات LNG در چین در سال ۲۰۱۵ افزایش چندانی نداشت. عرضه پایدار LNG ، کاهش رشد تقاضا، قیمت‌های پایین نفت و گسترش تولید گاز شیل در آمریکای شمالی، باعث کاهش قیمت منطقه‌ای گاز در سرتاسر دنیا شد.

بنا به این گزارش در سال ۲۰۱۵، متوسط قیمت‌های واردات گاز اروپا ۷ دلار در میلیون بی‌تی‌یو و برای ژاپن۱۰٫۳ دلار در میلیون بی‌تی‌یو بود که هر دو حدود ۴۰ درصد کمتر از اوج مقدار خود در سال ۲۰۱۲ بودند و تا این زمان، نشانه‌ای از اینکه کاهش قیمت در اروپا و آسیا موجب افزایش تقاضا خواهد شد، دیده نشده است, اما در آمریکای شمالی، شرایط کمی متفاوت است. از آنجاییکه در آمریکای شمالی قیمت زیر ۳ دلار در میلیون بی‌تی‌یو است، موجب شده گاز در بخش تولید برق، جایگزین زغال‌سنگ شود و برای اولین بار در سال ۲۰۱۵، تعداد نیروگاه‏های گازسوز در ایالات متحده آمریکا بیشتر از نیروگاه‏های زغال‌سنگ‏سوز شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.