وحدت شیعه و سنی در سیستان در ماه رمضان را به تصویر کشیدیم

|
0 دیدگاه

کارگردان مستند «ملادادی» از مجموعه «برای مهمانی» تأکید کرد که کوشیده تا در قالب نمایش آداب و سنن منطقه سیستان در ماه مبارک رمضان، وحدت شیعه و سنی در این منطقه را نیز به تصویر بکشد.

مرتضی کاویانی کارگردان مستند «ملادادی» از مجموعه «برای مهمانی» در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره این قسمت توضیح داد: این مستند در «هیرمند» یکی از شهرهای مرزی سیستان و بلوچستان اتفاق می افتد و علاوه بر معرفی آداب و سنن مردم منطقه سیستان فیلم به وحدت بین دو مذهب شیعه و سنی می پردازد.

وی افزود: شیعه و سنی با برادری و مهربانی در کنار یکدیگر زندگی و بدون هیچ حساسیتی در مراسمات مذهبی یکدیگر شرکت می کنند اشاره دارد. این وحدت در ماه مبارک رمضان پررنگ تر از ایام دیگر به چشم می خورد.

این مستندساز درباره ساختار اثر خود گفت: فیلم در ساختاری شخصیت محور تولید شده و در آن از طریق روحانی جوان روستا با آداب، سنن و مردم منطقه نیز آشنا می شویم. روایت این فیلم توسط این روحانی  به نام عزیزالله قلجه جلو می رود.

کاویانی با بیان اینکه «ملادادی» در منطقه سیستان از نقطه صفر مرزی گرفته تا در دل شهر به تصویر کشیده شده، درباره علت انتخاب این اسم برای مستند خود بیان کرد: ملادادی نام روستایی است که در آن قصه فیلم می گذرد. جمع گرم و صمیمی اهالی این روستا و برپایی مراسمات ماه مبارک رمضان از جمله سحرخوانی، برگزاری حلقه های قرآنی و همچنین سفره افطاری ساده این روستا در مسجدی که همه شان را گرد هم می آورد، بخش های اصلی فیلم را تشکیل می دهد.

«ملادادی» از مجموعه «برای مهمانی» به تهیه کنندگی سیدمهدی مویدی پنجشنبه ۱۸ خرداد ساعت ۲۲ از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و جمعه ۱۹ خردادماه ساعت ۹:۳۰ بازپخش می شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.