آمار تجارت خارجی محرمانه شد

|
0 دیدگاه

در حالی که ۳ ماه از انتشار آخرین آمار تجارت خارجی کشور می‌گذرد، برخی شواهد از حبس آمارهای واردات و صادرات به دلیل کاهش چشم گیر صادرات محصولات پتروشیمی خبر می‌دهد.

 آخرین آمار منتشر شده  تجارت خارجی کشور و جزئیات میزان و ارزش صادرات و واردات ایران مربوط به فروردین است و در سه ماه گذشته آمارهای تجارت خارجی از سوی دولت منتشر نشده است.

در حالی که ۳ ماه از حبس آمارهای صادرات و واردات می‌گذرد، برخی معتقدند کاهش قابل توجه  میزان صادرات محصولات پتروشیمی به کشور چین از جمله دلایل عدم انتشار جزئیات تجارت خارجی کشور بوده است. از آنجا که سهم چشم گیری  از صادرات غیر نفتی کشور را محصولات پتروشیمی و میعانات گازی تشکیل میدهد کاهش صادرات این نوع محصولات میزان تراز خارجی کشور را بار دیگر منفی کرده و به این ترتیب دستاورد تبلیغاتی دولت در خصوص مثبت شدن ۲۰۰ میلیون دلاری تراز خارجی در دو سال گذشته عملا از دست رفته است.

نکته جالب آنکه، در حالی در سال گذشته میزان صادرت ۴۳ میلیارد دلاری کشور با ۲۰۰ میلیون دلار اختلاف از واردات پیشی گرفت که سهم میعانات گازی(با ۷ میلیارد دلار) و محصولات پتروشیمی(حدود ۱۰ میلیارد دلار) از صادرات غیر نفتی غیر قابل چشم پوشی بوده است. در روزهای اخیر بحثهایی در خصوص دریافت مالیات از محصولات صادراتی پتروشیمی به عنوان کالای نفتی مطرح شد که این موضوع با سکوت قابل تامل دولت مواجه شده است.

به گزارش تسنیم، براساس آمار تجارت خارجی سال گذشته از ۱۵ قلم عمده صادرات غیرنفتی ۱۴ مورد آن مربوط به مواد خام نفتی و معدنی با وزنی بالغ بر ۷۸ میلیون تن است. از کل ۴۳ میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار صادرات کشور در سال گذشته بیش از  ۲۲ میلیارد دلار‌ آن به غیر از پسته مربوط به ۱۴ قلم کالای عمده صادر شده مواد نفتی و معدنی خام است.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.