“آموزش مهارت” به زمان و مکان محدود نیست

|
0 دیدگاه

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: آموزش های فنی و حرفه ای زمان و مکان ندارد و افراد در هر مقطع دانشی می توانند آنها را فراگیرند.

«محمدامین سازگار نژاد» امروز (سه شنبه) در مراسم رونمایی از طرح های نوین آموزشی و دستاوردهای سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور که در این سازمان برگزار شد، افزود: آموزش های مهارت تعطیل نمی شوند و افراد در هر زمانی می توانند آنها را فرا گیرند.

معاون پژوهش و برنامه ریزی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نیز در این آیین گفت: برای ارایه الگوی جهانی به همه کشورهای عضو مجموعه حرفه ها و مشاغل را در چهار سطح مهارتی، با بیش از چهار هزار و ۴۰۰ استاندارد شغلی و شایستگی طبقه بندی می کنند.

«حمیدرضا ثابت نژاد» افزود: با این رویه زمینه لازم برای اجرای صلاحیت حرفه ای و استقرار آن در کشور فراهم می شود. در این زمینه ایران سامانه ملی استاندارد مهارت را طراحی و راه اندازی کرده است.

ثابت نژاد در توضیح مهارت سطح چهار گفت: مشاغل این سطح مهارت شامل مجموعه ای از وظایف است که به حل مسائل پیچیده، تصمیم گیری و خلاقیت نیاز دارد و به افرادی با دانش نظری و عملی وسیع در زمینه های خاص وابسته است.

وی افزود: این سطح، بالاترین سطح در نظام طبقه بندی بین المللی مشاغل ISCO-08 به شمار می رود.

به گفته وی، مهارت سطح سه مشاغل شامل مجموعه ای از وظایف فنی و عملی و ترکیبی است که برای انجام آن‌ به افرادی کارآمد و دارای دانش عملی و فنی در حوزه خاص نیاز داریم.

معاون پژوهش و برنامه ریزی سازمان آموزش فنی و حرفه ای درباره مهارت سطح دو گفت: مشخصه مشاغل این سطح عبارت است از انجام وظایفی مانند اپراتوری ماشین آلات و تجهیزات الکترونیکی، رانندگی خودرو، نگهداری و تعمیر تجهیزات مکانیکی یا برقی و … که بسیاری از آنان به مهارت های ییشرفته‌تری در خواندن و نوشتن، بکارگیری دستورالعمل‌های حفاظتی و بهداشتی، محاسبات ساده ریاضی و ارتباطات پرسنلی نیاز دارد.

به گفته ثابت نژاد، این مهارت ها به برخورداری از گواهی پایان دوره تحصیلات متوسطه اول و در برخی موارد گواهی پایان دوره متوسطه دوم نیازمند است.

وی در توضیح مهارت سطح یک گفت: مشاغل این سطح شامل کارهای ساده و روزمره یدی یا فیزیکی است و برخی از آنها گواهی پایان دوره ابتدایی لازم دارند که این سطح، پایین ترین سطح در نظام طبقه بندی بین المللی مشاغل ISCO 08 است.

به گفته ثابت نژاد، تعیین صلاحیت شغلی در سطوح مهارتی بر اساس طبقه بندی بین المللی مشاغل ISCO 2008 است و به قبول شدگان نهایی آزمون های صلاحیت شغلی، بر اساس چهار سطح تعیین شده در طبقه بندی بین المللی مشاغل (ISCO-2008) گواهینامه متناسب با سطح مهارت آنها با اعمال ضرایب امنیتی لازم اعطا می‌شود.

وی گفت: گواهینامه سطح چهار بالاترین سطح گواهینامه صلاحیت شغلی است که به رنگ طلایی، گواهینامه سطح سه به رنگ نقره‌ای، گواهینامه سطح دو به رنگ برنزی و گواهینامه سطح یک که پائین‌ترین سطح گواهینامه صلاحیت شغلی است به رنگ فیروزه‌ای صادر می‌شود.

ثابت نژاد مهمترین دستاورد این اقدام را ایجاد زیرساخت لازم برای اجرا و استقرار نظام صلاحیت حرفه ای عنوان کرد.

مراسم رونمایی از طرح های نوین آموزشی سازمان فنی و حرفه ای کشور با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور و مدیران این سازمان در محل سازمان فنی و حرفه ای برگزار شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این آیین از سامانه های «رسانه تعاملی مهارت»، «درگاه ماتریسی مهارت» و «گواهینامه های صلاحیت شغلی» رونمایی کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.