اعتراف زودهنگام به پایان نیافتن خصوصی سازی در سال ۹۶

|
0 دیدگاه

رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: با توجه به تعداد شرکتها و بنگاهای باقی مانده در لیست واگذاریها، نباید انتظار پایان خصوصی سازی در سال ۹۶ را داشت.

 پوری حسینی در جریان نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به برگزاری همایش ارزیابی عملکرد خصوصی سازی در اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در روز یکشنبه آینده در محل مرکز همایش های صدا و سیما برگزار می شود گفت: در این همایش یک روز قصد داریم گزارشی از اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، میزان واگذاریها، نقاط قوت و ضعف خصوصی سازی، اقدامات دولت یازدهم در راستای واگذاریها و … را ارائه دهیم و به بررسی چالش های موجود در این زمینه بپردازیم.

معرفی برترین های خصوصی سازی

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: تمایز این همایش با سایر همایش های سازمان خصوصی سازی در ۱۶ سال گذشته این است که در این همایش، نتیجه ارزیابی این سازمان از واگذاریهای کنترلی خود منتشر خواهد شد و از شرکتهای موفق در این زمینه قدردانی به عمل خواهد آمد.

وی اضافه کرد: ارزیابی های منتشر شده، توسط دو گره مستقل از دولت و سازمان خصوصی سازی صورت گرفته است که مبنای آن ۳ سال قبل و سه سال بعد از واگذاریهای بوده و ۷ شاخص و بیش از ۲۰ زیرشاخص نیز در این رابطه مبنای نمره گذاری قرار گرفته است.

پوری حسینی افزود: در این همایش از ۹ شرکت برتر در این زمینه تقدیر خواهد شد و بنا داریم تا دلایل این انتخاب و شیوه ارزیابی و گزینش نهایی این شرکتها را عنوان کنیم.

وی با بیان این که متاسفانه در اذهان عمومی جامعه این‌گونه رسوخ شده که واگذاری کنترلی سهام دولت موجب نابودی شرکتها و صنایع می شود و برخی ها هم بر این موضوع اصرار دارند اذعان داشت: جرقه برگزاری این همایش در جلسه ای در سال گذشته زده شد که بنده در جلسه هیئت دولت حضور داشتم و گزارشی ارائه و در آن توضیح دادم که در مجموع، سطح اشتغال با اجرای سیاست خصوصی سازی افزایش پیدا کرده است و بر این اساس در این جلسه اصرار بر رسانه ای شدن این گزارشات شد که نتیجه آن برگزاری این همایش است.

خصوصی سازی مظلوم است

رئیس کل سازمان خصوصی سازی ادامه داد: ارزیابی های صورت گرفته از میان حدود ۱۰۰ شرکت بود که سهام آنها به صورت کنترلی در این سالها واگذا شده بود و افزایش سطح اشتغال در واگذاریها یکی از نتایج آن است. البته این موضوع نشان میدهد خصوصی سازی در کشور مظلوم واقع شده است و با تمام فشارهایی که به این سازمان و خریداران تحمل می کند، در عمل خوشبختانه سطح اشتغال و بهره وری در شرکتها افزایش پیدا کرده است و خصوصی سازی کارنامه درخشانی در این سالها از خود بجا گذاشته است.

وی ادامه داد: با این تفاسیر در روز یکشنبه آینده و در جریان این همایش از ۳ شرکت برتر در شاخص اشتغال، ۳ شرکت برتر در شاخص بهره وری و ۳ شرکت برتر در مجموع شاخص ها با تندیس و لوح سپاس تقدیر به عمل خواهد آمد و این ۹ شرکت موفق، معرفی می شوند.

پوری حسینی تاکید کرد: همچنین نتیجه این همایش این خواهد بود که دولت به بخش خصوصی اعتماد دارد و دیدگاه دولت به این بخش مهم اقتصادی در کشور بد نیست.

آمار واگذاریها

وی در ادامه به ارائه آمار و اطلاعاتی در مورد عملکرد ۱۶ سال گذشته اجرای سیاست خصوصی سازی در کشور پرداخت و گفت: از سال ۸۰ تاکنون ۱۷۱۳ بنگاه و شرکت در لیست واگذاریها این سازمان قرار گرفته است که از این تعداد در خصوص ۸۴۵ مورد تصمیم گیری نهایی و واگذاری صورت گرفته است.

پوری حسینی اضافه کرد: از ۸۴۵ ک و بنگاهی که تعیین تکلیف آنها صورت گرفته، ۱۷۶ شرکت مصوبه انحلال گرفته اند یا ورشکسته شده اند و یا این که در دیگر شرکتها ادغام شده اند و بدین ترتیب از لیست واگذاریها خارج شده اند.

وی ادامه داد: همچنین ۲۱۸ شرکت دیگر از ۸۴۵ شرکت ذکر شده، به دلایل مختلف قابل واگذاری نیستند و از لیست واگذاریها خارج شده اند که می توان به شرکتهای آبفای شهری و روستایی، صندوقهای حمایت از کشاورزان، شرکتهای توزیع برق و گاز و .. که بیشتر خدماتی هستند و از دولت یارانه می گیرند، اشاره کرد.

وی افزود: همچنین ۱۴۵ شرکت دیگر از ۸۴۵ شرکت تعیین تکلیف شده، در آستانه خروج از لیست واگذاریها قرار دارند تا پس از مهیا شدن شرایط واگذاری، عرضه و فروخته شوند.

خصوصی سازی تمام نمی شود

رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: با توجه به تعداد شرکتها و بنگاهای باقی مانده در لیست واگذاریها، نباید انتظار پایان خصوصی سازی در سال ۹۶ را داشت و با این حال تلاش می کنیم با فراهم آوردن سازوکارهای لازم در دولت یازدهم با انرژی بیشتری واگذاریها را دنبال کنیم.

وی همچنین تصریح کرد: از ۸۴۵ شرکت واگذار شده در ۱۶ سال گذشته ۷۰۴ مورد به صورت رقابتی واگذار و ۱۲۰ مورد هم در قالب رددیون و ۲۱ مورد دیگر هم در قالب طرح توزیع سهام عدالت واگذار شده اند.

رددیون سهام خصوصی سازی نیست

پوری حسینی اذعان داشت: البته از نظر ما رددیون سهام خصوصی سازی نیست. با این حال این سازمان عین قانون را در سالهای گذشته اجرا و سهام دولتی را بابت رددیون عرضه کرده است.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به این که رددیونهای انجام شده توسط این سازمان مربوط به دولتهای قبلی است تصریح کرد: در دولت یازدهم حتی یک مورد رددیون به تصویب نرسیده است و تنها دو مورد رددیون به صندوق بازنشستگی فولاد و صندوق تامین اجتماعی داشتیم که آن هم به مصوبات دولت نهم و دهم باز می گردد که توسط این دولت ارجایی شد.

وی با اشاره به این که در دولت یازدهم تلاش کردیم با توقف واگذاریها از طریق رددیون ریل خصوصی سازی را تغییر دهیم گفت: برخی اظهار نظرها در مورد واگذاری سهام در قالب رددیون در دولت یازدهم از روی بی اطلاعی است. بعلاوه این که در تیرماه ۹۳ هم مجلس مصوبه ای را تولید کرد که بر اساس آن واگذاری عین سهام در قالب رددیون ممنون شده است که اجرای این قانون کمامان ادامه دارد

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.