اقتصاد ایران در فضای گذر از رکود

|
0 دیدگاه
تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی، از رشد اقتصادی ۱۲٫۵ درصدی سال ۹۵ حکایت دارد.

هشتاد و هفتمین نماگر اقتصادی بانک مرکزی، مربوط به زمستان ۹۵ منتشر شد. براساس جداول منتشر شده در این گزارش، رشد اقتصادی با نفت ۱۲٫۹ درصد و بدون نفت ۵٫۶ درصد اعلام شده است. این در حالی است که این نرخ در سه ماهه سوم سال ۹۵ با نفت ۱۶٫۸ درصد و بدون نفت ۵٫۴ درصد بود،البته آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که روند رشد اقتصادی بدون نفت طی ۴ فصل سال ۹۵ مثبت شده؛ به طوری که در بهار این نرخ منفی ۱٫۸ درصد، تابستان ۳٫۹ درصد، پاییز ۵٫۴ درصد و زمستان ۵٫۶ درصد بوده است.

نرخ رشد اقتصادی با نفت نیز این‌طور گزارش شده است؛ بهار ۷٫۵ درصد، تابستان ۱۲٫۹ درصد، پاییز ۱۶٫۸ درصد و زمستان ۱۲٫۹ درصد.

به این ترتیب بنا به این آمارها، می‌توان شرایط اقتصاد ایران در فضای گذر از رکود ارزیابی کرد. این به معنای آغاز روند بهبود و توسعه در کشور است، اما همچنان برای رسیدن به رونق اقتصادی پایدار و ملموس راه درازی در پیش است.

گزارش بانک مرکزی از رشد ارزش افزوده در بخش‌های مختلف نیز نشان از مثبت بودن شاخص‌ها دارد. البته آمارها نشان می‌دهد که وضعیت بخش ساختمان در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ بهتر شده است؛ اگرچه هنوز رشد ارزش افزوده بخش ساختمان منفی است.

آمارهای بانک مرکزی از رشد اقتصادی سال ۹۵ نیز حاکی از آن است که رشد اقتصادی بدون نفت ۳٫۳ درصد و با نفت ۱۲٫۵ درصد است.

همچنین بنا به آمارهای سال ۹۵، رشد ارزش افزوده بخش نفت ۶۱٫۶ درصد، کشاورزی ۴٫۲ درصد، صنایع و معادن ۲٫۲ درصد، صنعت و معدن ۶٫۶ درصد، ساختمان ۱۳٫۱- درصد و خدمات ۳٫۶ درصد بوده است. این در شرایطی است که جداول بانک مرکزی از رشد ارزش افزوده ۷٫۲ درصدی بخش نفت، ۴٫۶ درصدی بخش کشاورزی، ۶٫۱ درصدی بخش صنایع و معادن، ۵- بخش صنعت و معدن، ۱۷- درصدی بخش ساختمان و ۲٫۳- درصدی بخش خدمات حکایت دارد.

اقتصاد ایران

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.