تصویر “بشار اسد” برای اولین بار روی اسکناس‌های سوری

|
0 دیدگاه

با انتشار اسکناس‌های جدید ۲هزار لیری در سوریه که از روز یکشنبه عرضه آن آغاز شده، تصویر بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور برای اولین بار به‌روی وجه رایج این کشور نقش بست.

 با انتشار اسکناس‌های جدید ۲هزار لیری در سوریه که از روز یکشنبه عرضه آن آغاز شده، تصویر بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور برای اولین بار به‌روی وجه رایج این کشور نقش بست.

درید دورغم، رئیس کل بانک مرکزی سوریه اعلام کرد، اسکناس‌های ۲۰۰۰لیری یکی از چند اسکناس جدیدی است که از چند سال قبل چاپ شده بود، اما تصمیم به جریان انداختن آن در چرخه پولی سوریه «به‌دلیل شرایط جنگی و نوسانات نرخ ارز» به تأخیر افتاده بود.

ارزش این اسکناس جدید معادل حدود ۴ دلار آمریکاست. ارزش پول ملی سوریه از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور در سال ۲۰۱۱ به‌شدت کاهش یافته و از ۴۷ لیر در برابر هر دلار در سال ۲۰۱۰ به حدود ۵۰۰ لیر در برابر هر دلار آمریکا رسیده است.

رئیس بانک مرکزی سوریه با اشاره به کهنه شدن اسکناس‌های کنونی گفت، اکنون زمانی مناسب برای به گردش انداختن اسکناس جدید است.

قبلاً درشت‌ترین اسکناس رایج در سوریه اسکناس ۱۰۰۰لیری بود. تصویر حافظ اسد، رئیس جمهور فقید سوریه که در سال ۲۰۰۰ میلادی درگذشت، به‌روی سکه‌ها و یک نسخه قدیمی از اسکناس‌های ۱۰۰۰لیری که هنوز هم در گردش است نقش بسته است.

دورغم گفت، اسکناس جدید «در دمشق و تعدادی از استان‌ها» به چرخه پولی اضافه خواهد شد.

پس از سال‌ها جنگ ویرانگر و مرگبار در سوریه، به نظر می‌رسد که کشورهای غربی به این نتیجه رسیده‌اند که بشار اسد به‌لطف متحدانش یعنی ایران و روسیه از نظر نظامی قابل ساقط شدن نیست.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.