حقوقی‌ها در روزهای کاهشی خرداد بورس خریدار بودند

|
0 دیدگاه

در جریان معاملات خردادماه بورس، حقوقی‌ها فعال‌تر از حقیقی‌ها بودند و ۵۳.۷ درصد خریدها را به خود اختصاص دادند.

در آخرین ماه بهار امسال تعداد ۱۳۳۰۶ میلیون اوراق بهادار به ارزش ۳۷۱۰۷ میلیارد ریال در بیش از ۸۵۸ هزار دفعه مورد مبادله قرار گرفت که به ترتیب ۵۹، ۵۵٫۳ و ۴۰٫۶ درصد کاهش را نسبت به اردیبهشت ماه نشان می‌دهد.

همچنین در این مدت تعداد ۸ میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش ۷۶۲۹ میلیارد ریال معامله شد. این درحالی است که در این مدت تعداد ۷۷ میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۷۹۸ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

* میانگین معاملات

این گزارش می‌افزاید: در خردادماه امسال طی ۲۱ روز معاملاتی میانگین روزانه ارزش معاملات به ۱۳۶۴ میلیارد ریال، میانگین روزانه حجم معاملات به ۵۹۱ میلیون سهم، میانگین دفعات معاملات به ۴۰ هزار و ۸۹۴ نوبت و میانگین ارزش بازار به ۳۲۰ هزار و ۱۳۸ میلیارد تومان رسید.

* رشد معاملات اوراق بدهی

از سوی دیگر تعداد ۸ میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش ۷۶۲۹میلیارد ریال در این مدت در بورس دادوستد شده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ از نظر تعداد و ارزش به ترتیب ۶ و ۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

* افت ۳ درصدی شاخص بورس

شاخص بورس نیز با ۲۴۵۸ واحد افت معادل ۳ درصد کاهش را در ماه گذشته به ثبت رساند و در ارتفاع ۷۸ هزار و ۷۳۶ واحد قرار گرفت.

شاخص بازار اول هم در این مدت با ۱۹۴۸ واحد افت به رقم ۵۴۲۳۷ واحد و شاخص بازار دوم با ۴۰۶۸ واحد کاهش به عدد ۱۷۶۸۰۸ واحد رسیدند که به ترتیب با ۳٫۵ و ۲٫۲ درصد افت مواجه شدند.

* مثبت و منتفی شاخص بورس

همچنین در خردادماه امسال بازار سرمایه ۲۱ روز معاملاتی را به خود دید که از این تعداد شاخص بورس ۷ روز معاملاتی را مثبت و ۱۴ روز را منفی سپری کرد که این آمار در ۲۱ روز معاملاتی خرداد پارسال با ۸ روز مثبت و ۱۳ روز منفی برای شاخص بورس بوده است.

* رفت و آمدهای بورس

افزون بر این نگاهی به آمار رفت و آمدهای بورس در ماه گذشته نشان می‌دهد در خردادماه امسال ۱۲۴ نماد معاملاتی در بورس بازگشایی و ۱۰۹ ۷نماد متوقف شده‌ که این آمار در مدت مشابه سال ۹۵ به ترتیب ۱۲۷ و ۱۲۱ نماد بوده است. همچنین در این مدت تعداد ۱۱۲ نماد در بازار اول بورس باز و ۱۶ نماد در این بازار بسته بوده‌ که تعداد نمادهای باز و بسته در بازار دوم نیز در این مدت به ترتیب ۱۶۷ و ۲۹ نماد بوده است.

* افزایش سرمایه‌ها

بر پایه این گزارش؛ در سومین ماه بهار امسال ۵ هزار و ۱۰۶ میلیارد و ۸۶۰ میلیون ریال افزایش سرمایه در بورس اوراق بهادار انجام شده که ۳ هزار و ۸۵۱ میلیارد ریال آن از طریق جایزه و یک هزار و ۲۵۵ میلیارد و ۸۶۰ میلیون ریال از طریق حق تقدم بوده است.

* P/E بازار

همچنین ارزش کل بازار سرمایه در سومین ماه امسال ۳۲۰هزار و ۱۳۸میلیارد تومان، سرمایه ۳۲۴ شرکت ۱۳۹ هزار میلیارد تومان، سود پیش بینی شده ۳۹ هزار میلیارد تومان، متوسط P/E بازار ۶٫۹۸ مرتبه، سود(زیان) تحقق یافته ۲٫۸هزار میلیارد تومان و سود نقدی تقسیم شده و درصد آن به ترتیب ۲٫۱هزار میلیارد تومان و ۷۳٫۱۷ درصد بوده است.

* حقوقی‌های خریدار

از سوی دیگر نگاهی به وضعیت دادوستدهای بورس در ماه گذشته حکایت از آین دارد که در این مدت حقیقی‌ها ۱۲ هزار و ۷۷۱ میلیارد ریال(۴۶٫۳ درصد) و حقوقی‌ها ۱۴ هزار و ۷۸۳ میلیارد ریال(۵۳٫۷ درصد) سهم و حق تقدم در بورس خریداری کرده‌اند و در مقابل حقیقی‌ها ۱۴هزار و ۵۹۶میلیارد ریال(۵۳ درصد) و حقوقی‌ها ۱۲هزار و ۹۵۸میلیارد ریال(۴۷درصد) سهم و حق تقدم در بورس فروخته‌اند.

افت فرابورس

همچنین مروری بر دادوستدهای آخرین ماه بهار امسال در بازارهای فرابورس ایران نشان می‌دهد حجم مبادلات فرابورس در مدت ۲۱ روز معاملاتی با ۱۳ درصد افزایش، ارزش معاملات با ۷ درصد کاهش و نوبت‌های معاملات با ۱۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است.

این گزارش می افزاید: شاخص کل فرابورس ایران نیز در حالی در خردادماه امسال با افت مواجه شد که بازدهی آن از ابتدای سال همچنان بیش از ۳ درصد را نشان می‌دهد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.