سرنگ سازان: ما را در رقابت نابرابر قرار ندهید

|
0 دیدگاه

بارها پیش آمده که به دلایل مختلف، از بیماری گرفته تا انجام آزمایش و غیره، مجبور به استفاده از سرنگ بشویم. دیدن سرنگ با سر سوزن باریک و تیزی که بالای آن جا خوش کرده، برای گروهی از مردم ترس ایجاد می‌کند و برای عده‌ای عادی است. با این حال هر دو گروه مایلند کیفیت محصولی که برای تزریق از آن استفاده می کنند، به گونه‌ای باشد که به آن‌ها آسیب نرساند و درد کمتری احساس کنند.

 اما بارها پیش آمده که افراد از کیفیت این محصول گلایه داشته‌اند. سرسوزن تا عمق ۵ یا ۶ سانتی‌متری بدن را خراش داده و هنگام خروج سوزن از بدن، افراد با خونریزی مواجه شده‌اند. افرادی را دیده‌ایم که به داروخانه مراجعه می‌کنند و یک سر سوزن خوب مطالبه می‌کنند. اما جالب است بدانید تولید کننده تمام سرسوزن ها در ایران، تنها یک شرکت است. در حالی که ۲۰ کارخانه تولید سرنگ وجود دارد و تمام این کارخانه ها مجبورند محصول سر سوزن را از همین یک شرکت تامین کنند. این موضوع در سال های اخیر به اعتراض های گاه و بی گاه شرکت های تولید سرنگ انجامیده است. آن‌ها مدعی هستند که همواره با شکایت‌های مردمی مواجه بوده‌اند. به دلیل رقابتی نبودن بازار محصول سرسوزن، کیفیت آن همواره زیر سوال بوده و با این حال، شرکت ها همچنان مجبور بوده اند، سر سوزن را با هر کیفیتی که هست خریداری کنند و حق انتخاب نداشته‌اند. اکنون اما موضوع دیگری نیز صدای اعتراض سرنگ سازان را بالا برده است.

تنها شرکت تامین کننده سرسوزن ایران، مدتی است که مبادرت به تولید سرنگ کرده و تبدیل به رقیب این ۲۰ شرکت شده است. تولیدکنندگان سرنگ نگران هستند و معتقدند سرنگ تنها محصولی است که قیمتش حتی از آدامس ارزان‌تر است و سوددهی مناسبی ندارد. حال اگر این شرکت تبدیل به رقیب شود، وضعیت توزیع سرنگ با برندهای مختلف نیز با مشکل مواجه خواهد شد و این شرکت می‌تواند از فروش سرسوزن به هر شرکتی که نخواهد خودداری کند. پس تولیدکنندگان سرنگ درعمل ورشکسته می‌شوند. این مساله، موضوع جلسه‌ای بود که روز گذشته در اداره تجهیزات پزشکی، بین شرکت تولید کننده سرسوزن و شرکت های تولید سرنگ با حضور دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان سرنگ و سرسوزن کشور برگزار شد. جلسه ای که در آن تولید کنندگان سرنگ درخواست کردند که یا این شرکت از تولید سرنگ خودداری کند، یا اداره تجهیزات به سرنگ سازان اعلام کند که سرمایه خود را برای تولید محصولی دیگر هزینه کنند. آن ها گلایه دارند که همین حالا نیز امکان صادرات و رقابت را به دلیل ورود محصولات چینی از دست داده‌اند و تولید سرنگ توسط تنها تامین کننده سرسوزن، می‌تواند ضربه نهایی بر پیکر آن ها باشد.

«بعد از انقلاب و با توجه به وابستگی کشور به سرنگ و سر سوزن به عنوان کالای راهبردی نظام بهداشت ودرمان، ایران در نهایت موفق به خودکفایی در تولید این محصول شد. برای هر ۲۰ کارخانه تولید سرنگ باعث افتخار بود که تنها کارخانه سرسوزن ساز کشور، مواد اولیه ما را تامین می‌کند و جلوی واردات گرفته شده است. این شرکت ۱۵ سال در کنار ما بود و کاملا در جریان بود که در حال حاضر سه برابر بیشتر از نیاز داخل، سرنگ تولید می‌شود و با این حال اقدام به تولید سرنگ یا به عبارتی وارد کردن سرنگ از چین و بسته بندی در ایران کرد». این‌ها را «خدایار عینی»، دبیر کل سندیکا ی تولیدکنندگان سرنگ و سرسوزن  می‌گوید و ادامه می‌دهد: «البته این موضوع پذیرفته نمی شود. اما این اتفاق افتاده و بر اساس مجوزی در سال ۱۳۹۵، نزدیک به ۴۰ میلیون دلار محصول سرنگ با کد سایر محصولات به ایران وارد شده است». زهره حقیقی، مدیرعامل شرکت تولید سرنگ ورید نیز می گوید: « شرکت تولید کننده سر سوزن، خود را به جای ما بگذارد. هر کدام از این ۲۰ شرکت فرآیند سختی را پشت سر گذاشته اند تا صنعت سرنگ سازی ایران خودکفا شده و چراغ این واحدهای تولیدی روشن مانده است. چرا این شرکت باید تنها واحد تولیدکننده سرسوزن ایران باشد؟ اگر به هر دلیلی دچار مشکل شود، خط تولید همه ما با مشکل مواجه خواهد شد. حضور تولید کننده دیگری لازم است تا بتوانیم حق انتخاب داشته باشیم». حقیقی معتقد است که او و سایر همکاران تولیدکننده اش از متولیان این حوزه گلایه دارند که تکلیف آن‌ها را مشخص نمی‌کنند. اگر قرار است یک واحد خاص این صنعت را به دست بگیرد و بقیه ورشکسته شوند، همین حالا اعلام کنند تا ما سرمایه خود را در تولید محصول دیگری قرار دهیم اما ما را در رقابت نابرابر قرار ندهند».

آسیب اعتبار سرنگ‌سازان، نتیجه سرسوزن بی کیفیت

از آن سو در جلسه ای که روز گذشته در اداره تجهیزات پزشکی بین تولیدکنندگان سرنگ و سرسوزن برگزار شد، مدیرعامل شرکت آواپزشک به عنوان تنها تولیدکننده سر سوزن و رقیب فعلی سرنگ‌سازان، در جواب همکاران سرنگ ساز خود و گلایه های آن ها نسبت به کیفیت و تولید سرنگ گفت که در بحث تولید سرسوزن، استاندارد ملی وجود دارد و شرکت آواپزشک تابع همین استاندارد است. «شهبازی» با اشاره به اینکه مدعی نیستم که خطایی در کالا‌ها وجود ندارد، ادامه داد: «در سال نزدیک به ۸۵۰ میلیون تولید سرسوزن داریم و حتما خطا وجود دارد. حتی اسفند سال گذشته فراخوان دادیم که خطا در محصولات وجود داشته و این موضوع را پذیرفتیم. اگر توزیع برای برخی واحدها صورت نگرفته به دلیل غرض ورزی نیست. ارسال نشدن مربوط به بدهی‌ها بوده و هیات مدیره مصوب کرده تا زمان تسویه حتی یک عدد سر سوزن در اختیار آن ها قرار نگیرد. ما منابع دولتی نداریم و تمام منابع از محل فروش محصولات تامین می‌شود. پس مجبور به وصول بدهی‌ها هستیم». در پاسخ به صحبت‌های این تولیدکننده سرسوزن، یکی از تولیدکنندگان سرنگ اعتراض کرد: «فراخوان شرکت شما وقتی محصول سرسوزن در خط تولید ما رفته به چه کاری می‌آید؟ مراکزدرمانی، همه اعلام نارضایتی می کنند و اعتبار شرکت ها به خاطر شما آسیب دیده است.اصلا این موضوع را نادیده بگیریم. شما به عنوان تامین کننده مواد اولیه شرکت‌های سرنگ‌ساز، چرا به عنوان رقیب وارد میدان شدید؟ ما از متولیان این حوزه کمک می‌خواهیم». در نهایت مدیر عامل آواپزشک پاسخی به اعتراض سرنگ‌سازان در خصوص اقدام به تولید سرنگ نداد و جلسه اداره تجهیزات پزشکی با نتیجه نامشخص پایان یافت.

مدیرعامل آواپزشک عزل شد

بعدازظهر روز گذشته اما جلسه دیگری بین تولیدکنندگان سرنگ و سرسوزن از بخش خصوصی با مدیریت سندیکای تولیدکنندگان سرنگ و سرسوزن برگزار شد. دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان سرنگ و سرسوزن  خبر داد که نتیجه این جلسه برخلاف جلسه قبل رضایت بخش بود و البته مشخص نیست که این نتیجه صددرصد عملی شود. اما آنچه مسلم است، قدم‌های عملی برای جلب رضایت تولیدکننده‌ها برداشته شده است. به گفته عینی در این جلسه بنا بر پیشنهاد سرپرست هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران، مدیر عامل فعلی آواپزشک عزل شد و کارخانه و خط تولید آواپزشک به بخش خصوصی یعنی اعضای سندیکا منتقل خواهد شد و اعضای سندیکا در تولید آن کارخانه مشارکت خواهندداشت. همچنین گفته شد که در صورت عدم تحقق هر یک از سه پیشنهاد فوق، سهمیه‌بندی تولید سرنگ با توجه به سهم بازار انجام خواهد گرفت. باید دید کشاکش بین تولیدکنندگان سرنگ و سرسوزن پایان خواهد یافت یا نتایج جلسه در حد حرف باقی می‌ماند. چیزی که طبق تجربه، چندان بعید نیست.

1 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.