صنعت فولاد کشور در آستانه تعطیلی

|
0 دیدگاه

یک عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد کشور گفت: صنعت فولاد کشور به ویژه در بخش خصوصی به علت مشکل در تأمین مواد در آستانه تعطیلی قرار گرفته است که علت اصلی آن صادرات شمش و مواد اولیه فولادی توسط شرکت‌های فولاد دولتی به خارج از کشور است.

احمد خوروش اظهار کرد: صادرات بی رویه شمش و مواد اولیه فولادی توسط شرکت‌های بزرگ دولتی موجب شده است که شرکت‌های فولاد بخش خصوصی با کمبود مواد اولیه مواجه و در آستانه تعطیلی قرار بگیرند.

وی ادامه داد: تفاوت قیمت جهانی فولاد میان داخل و خارج از کشور موجب شده شرکت‎های تولید کننده مواد اولیه فولاد ترجیح ‎دهند به جای اینکه شمش و مواد اولیه فولاد را به شرکت‎های داخلی بفروشند به خارج از کشور صادرات کنند تا سود بیشتری ببرند.

مدیرعامل شرکت فولاد کویر آران و بیدگل با اشاره به اینکه کمبود و افزایش نرخ مواد اولیه برای تولیدکنندگان بخش خصوصی تبعات زیادی دارد، گفت: در حال حاضر افزایش قیمت شمش در بازار داخلی باعث کاهش مصرف این فرآورده شده و میزان خریداران داخلی را به نسبت خارجی به حداقل کاهش داده است که در نتیجه تعداد زیادی از کارخانه‌های فولاد داخلی با مشکل روبرو شده‌اند.

خوروش خاطر نشان کرد: اگرهمه با همدلی و همزبانی به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عمل کنیم می‌توانیم بسیاری از مشکلات صنعت فولاد کشور را برطرف کنیم و دیگر شاهد خام فروشی محصولات فولادی به خارج از کشور به جای حمایت از تولید داخل نخواهیم بود.

وی ادامه داد: واحدهای دولتی تولید فولاد به علل مختلف مانند بالا بودن تولید و پایین بودن قیمت تمام شده و داشتن دفاتر بین المللی، محصولات خود را با قیمت پایین‌تر عرضه می‌کنند که در نتیجه توان رقابت را از بخش خصوصی می‌گیرند.

این عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد کشور با بیان اینکه در شرایط حاضر ظرفیت تولید فولاد بخش خصوصی در کشور به ۵۰ درصد کاهش یافته است، تصریح کرد: در صورت ادامه شرایط حاضر شرکت‌های فولادی مجبور به کاهش بیشتر تولید و در نتیجه تعدیل بیشتر نیروی کار خواهند بود.

خوروش خاطرنشان کرد: بخش خصوصی از گذشته تاکنون، خود را در کنار دولت دیده‌ است تا کشور از چالش‌های ناشی از تحریم عبور کند و اکنون نیز آماده همکاری همه جانبه با دولت جهت عبور از شرایط فعلی هستند.

وی تصریح کرد: مجتمع فولاد کویر یکی از کارخانه‌های مدرن بخش خصوصی در کشور است که در سال گذشته بیشترین تولید مقاطع طویل و همچنین بیشترین صادرات به کشورهای منطقه را داشته است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.