۵۰۰۰ روستا “آب تانکر” می‎خورند

|
0 دیدگاه

جهاد آبرسانی به روستاهای کشور ادامه دارد و برنامه ریزی شده در طول سال جاری به حدود ۲۵۰۰ روستا آبرسانی شود. با این وجود، در حال حاضر همچنان به ۵ هزار روستا با تانکر آبرسانی می شود .

 پیش از طرح موضوع تمرکزدهی به حذف آبرسانی سیار و دسترسی به آب شرب باکیفیت و پایدار در روستاهای کشور از سوی «حمید چیت چیان» وزیر نیرو در پاییز سال ۹۲، به بیش از ۷ هزار روستای کشور با تانکر آبرسانی می شد.

وزیر نیرو با کسب موفقیت در جلب نظر هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی و تخصیص ردیف اختصاصی در بودجه سنواتی کشور برای آبرسانی روستایی و همچنین پیگیری برای تصویب تخصیص دو مرحله اعتبار از صندوق توسعه ملی یکی به میزان ۵۰۰ میلیون دلار و دیگری به میزان ۳۰۰ میلیون دلار اعتبار برای تسریع در پروژه های این بخش، با تلاشی که به صورت شبانه روزی در مجموعه وزارت نیرو صورت گرفت و منجر به تشکیل صدها کارگاه فعال در بخش احداث زیرساخت های آبرسانی روستایی شد؛ در نهایت موفق به حذف ۲ هزار روستا از آمار آبرسانی تانکری با برقراری امکان دسترسی به نعمت آب شرب پایدار و اصلاح تأسیسات فرسوده حدود ۳ هزار روستا با نوسازی و بهسازی تأسیسات و افزایش کمی و کیفی دسترسی به آب شرب شد.

با این وجود، در حال حاضر همچنان به ۵ هزار روستا با تانکر آبرسانی می شود و یکی از فعالیت های روزمره مردم ساکن در این روستاها، تهیه آب از تانکرهای آب رسان و حمل دبه ای آب خریداری شده به سمت محل سکونت خود است که در برخی روستاها این مسیر ترددِ روزانه، به بیش از دو یا سه کیلومتر می رسد.

جهاد آبرسانی به روستاهای کشور ادامه دارد و برنامه ریزی شده در طول سال جاری به حدود ۲۵۰۰ روستا آبرسانی شود. بخشی از این روستاها، روستاهایی هستند که هم اکنون با تانکر به آنها آبرسانی می شود و برخی دیگر روستاهایی هستند که با خشک شدن قنوات و یا چشمه هایی که تاکنون منبع تأمین آب شرب آنها بوده نیاز به اتصال به منابع جدید دارند. همچنین بخشی از این روستاها، در سالهای نسبتاً دور به تأسیسات آبرسانی مجهز شده اند اما اکنون با فرسودگی و نارسایی این تأسیسات، نیاز به بهسازی و نوسازی آن وجود دارد و قرار است با احیای تأسیسات آبرسانی در این روستاها، دوباره لذت بهره مندی از آب شرب باکیفیت و پایدار را بچشند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.