۶۰هزار بیکار با ماهانه ۱۸ میلیارد تومان سرکار رفتند

|
0 دیدگاه

با فرض ثابت ماندن ثبت نام ۶۰هزار واجد شرایط طرح کارورزی دولت موظف است ماهیانه ۱۸ میلیارد تومان کمک هزینه کارورزی را به مدت ۴تا ۶ ماه به ۶۰هزار متقاضی کار در این طرح پرداخت کند.

 ۷ تیر ماه سال جاری بود که بسته برنامه اشتغال فراگیر در سال ۱۳۹۶ برای ایجاد ۹۷۰ هزار شغل در سال جاری از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.

طرح‌‌ کاج یکی از برنامه های این بسته اشتغالی بود.  طرح هایی که برای افزایش مهارت و اشتغال پذیری جوانان (شغل اولی‌ها)، ایجاد فرصت های شغلی مناسب و پایدار جهت رفع مشکل جوانان جویای کار در قالب اجرای دوره مهارت آموزی در محیط واقعی کار، دوره کارورزی و برخی مشوق­های کارفرمایی متناسب با قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه کل کشور در سال­جاری، تحت عنوان کارانه اشتغال جوانان (کاج) طراحی و تدوین شده است.پرداخت کمک هزینه ماهانه تا سقف ۳۱۰۰ هزار ریال از سوی دولت برای هر کارورز بر اساس دستورالعمل اجرایی یکی از برنامه های اشتغال فراگیر در سال ۹۶ بود.

اما در راستای اجرای این طرح تعداد زیادی از فارغ التحصیلان بیکار ثبت نام کردند که عیسی منصوری، ​معاون وزیر کار، از ثبت‌نام بیش از ۶۰ هزار نفر واجدشرایط در سامانه کارورزی خبر داد و گفت: افزایش میزان اشتغال ‌پذیری نیروی کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی، از جمله دستاوردهای این طرح است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره مشوق کارفرمایی نیز گفت: کارفرمایان بنگاه های فعال اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی دارای کد کارگاهی تامین اجتماعی، در صورت جذب و بکارگیری جوانان دانش آموخته دانشگاهی از بین گروه هدف طرح، برای مدت یکسال مشمول مشوق بیمه ای کارفرمایی شده و سهم بیمه مزبور از سوی دولت پرداخت می شود.

وی افزود: کارفرمایانی که کارورزان دارای گواهی معتبر موضوع بند یک این طرح را جذب کنند، بابت همان کارورزان و در چارچوب آئین نامه اجرایی ماده ۷۱ قانون برنامه ششم توسعه به مدت دو سال از مزایای معافیت حق بیمه سهم کارفرما برخوردار خواهند شد.

ثبت نام ۶۰ هزار واجد شرایط به معنی این است که مدارک این تعداد افراد مورد تأیید وزارت کار است و به زودی در بنگاه یا واحد تولیدی مشغول اشتغال خواهند شد. اگر مطابق بسته ابلاغی ماهیانه ۳۱۰ هزار تومان به هر کدام از این واجدشرایط پرداخت شود، از ماه جاری یعنی از تیر ماه ۹۶ ماهیانه حدود ۱۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به عنوان کمک هزینه ماهانه به کارورزان پرداخت خواهد شد. از سوی دیگر ثبت نام ۶۰ هزار واجد شرایط به معنی این است که از این ماه ۶۰ هزار نفر بیکار به بازار کار وارد می شوند که پس از کسب مهارت لازم نیازمند اشتغال واقعی هستند، یعنی خواستار روابط کاری به صورت حرفه ای(داشتن قرار داد کار، بیمه و حقوق وزارت کار ) هستند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.