آیا فراز و نشیب فصلی بازار نفت به نفع اوپک تمام می شود؟

|
0 دیدگاه

میزان مصرف جهانی نفت از فصلی به فصل دیگر تغییر می کند. ماه های فعلی که میزان تقاضا بالاست بهترین فرصت برای به ثمر نشستن تلاش های اوپک و متحدانش برای مهار مازاد عرضه در بازار جهانی نفت به شمار می رود

به نقل از بلومبرگ، میزان مصرف جهانی نفت از فصلی به فصل دیگر تغییر می کند. بنابراین ماه های فعلی که میزان تقاضا بالاست بهترین فرصت برای به ثمر نشستن تلاش های اوپک و متحدانش برای مهار مازاد عرضه در بازار جهانی نفت به شمار می رود. اوپک و سایر متحدانش از جمله روسیه در تلاش اند تا مازاد عرضه موجود در بازار را که موجب افت قیمت ها در طی ۳ سال گذشته شده، مهار کنند. ریتم سالیانه فعالیت پالایشگاه ها، فصل سفر در آمریکا و وضعیت آب و هوا عز جمله عواملی هستند که نقش مهمی در موفقیت آمیز بودن تلاش های اوپک برای افزایش قیمت نفت ایفا می کند.

تقاضا برای نفت در طی ماه های فصل تابستان و همزمان با آغاز فصل سفرهای تابستانی در آمریکا افزایش می یابد. میزان مصرف در ماه سپتامبر یعنی در حدود ماه شهریور همزمان با پایان یافتن سفرها کاهش می یابد و پالایشگاه ها برای انجام تعمیرات تعطیل می شوند، اما میزان مصرف با آغاز فصل زمستان و رشد تقاضا برای گرمایش مجددا افزایش می یابد. دوره های رشد مصرف، فرصت خوبی است برای اوپک تا بتواند از میزان بالای ذخایر جهانی نفت بکاهد، در حالی که این ریسک وجود دارد که در دوره های افت مصرف، میزان ذخایر مجددا بالا برود.

آمارهای میزان سفر شهروندان آمریکایی در تابستان امسال در طی چند ماه آینده منتشر خواهد شد، اما از هم اکنون نشانه هایی دیده می شود که حکایت از آن دارد که رشد تقاضای تابستانی برای نفت، به اوپک برای دستیابی به اهدافش کمک کرده است. میزان مصرف نفت پالایشگاه های آمریکا در اوایل ماه اوت، به رقم بی سابقه ۱۷٫۶ میلیون بشکه در روز رسید که بالاتر از متوسط مصرف تابستانی دو سال گذشته بود. همچنین میزان ذخایر نفت خام آمریکا از ابتدای ماه آوریل تقریبا هر هفته کاهش یافته و اکنون به پایین ترین رقم از ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون رسیده است.

آب و هوا نیز نقش مهمی در متوازن شدن بازار نفت ایفا می کند. وقوع طوفان های سهمگین در خلیج مکزیک می تواند تولید نفت و همچنین فعالیت پالایشگاه های ساحلی را مختل کند. به علاوه، سرمای غیرعادی هوا در نیمکره شمالی در فصل زمستان هم می تواند موجب افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت ها شود. با این حال دشوار می توان روند ترمیم تولید نفت شیل آمریکا را پیش بینی کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.