گفتگوی ویژه آسیا با سهیلا دیزگلی

آیا نقاشی میتواند جنگ را متوقف کند؟

|
0 دیدگاه

جواد لگزیان-“صلیب سرب” نمايشگاهی دیگر از آثار سهيلا ديزگلى بود.نمایشگاه نقاشی صلیب سرب شامل ده عدد نقاشی است که بروی فیبر اجرا شده با تکنیک ترکیب مواد و با موضوع جنگ و ناگواریهای آن در جهان امروز . جنگهایی که رنگ شادی را حذف کرده اند و خاکستری را به دنیا برگردانده اند.نمایشگاه نقاشی “صلیب سرب” در نگارخانه رادین واقع در بولوار سجاد، حامد جنوبی ۱۲ برپا شد.به این بهانه گفتگوی ما با سهیلا دیزگلی را میخوانید.

 

آنچه درباره سهیلا دیزگلی میدانیم؟

متولد بهمن ۵۹ مشهد ، کارشناس نقاشی دانشگاه فردوسی مشهد ، کارشناسی ارشد نقاشی دانشگاه سوره تهران ، مدیریت آموزشگاه آزاد هنری ، مدرس نقاشی و سابقه ده سال شرکت در دهها نمایشگاه گروهی و انفرادی در ایران و ترکیه و شرکت مستمر در جشنواره های هنرهای تجسمی ….

موضوع جنگ چطور به ذهن شما رسید وقتی قاعده کار بر گل و بلبل است؟

اینروزها در اطراف که سر می چرخانی صدای بمب و خمپاره و مسلسل می شنوی. مهم نیست که در خانه ما نیست اما همسایه ها را نشانه گرفته است .و انسان ها در این طرف مرز یا آنطرف مرز باز هم انسان اند و گویی محکوم یک حکم نانوشته و بد شگون .به نظرم در این زمان صدایی بلندتر از جنگ و مرگ وجود ندارد و من چون ابزارم رنگ و قلم است اینطوری می توانم حرف بزنم ، حرفی که شاید راه به جایی نبرد و قلبی را آرام نکند اما کاری که باید انجام می دادم همین است.

آیا نقاشی های شما میتواند جنگ را متوقف کند؟

روشن است كه تركيبِ اكرليك، رنگ روغن و ديگر مواد روى فيبر، نمى تواند جنگ را متوقف كند، رختِ تغييرِ جهان بر هيچ آويخته است. و تا مرزى هست گلوله از همه چيزى عبور مى كند. اما بايد،  بايد اين ها را كشيد، بايد اين ها را كشيد، براى زنى كه مى مويد و آه مى كشد،كه ( اگر مُراد نيابم، به قدر وسع بكوشم).

نام صلیب سرب از کجا به جهان گالری آمد؟

گفتم صلیب ،چون بیانگر به دوش کشیدن و رنج هستی است.گفتم سرب چون سنگین است و همه چیز را پایین می کشد مانند گلوله .صلیب سرخ باید نماد صلح،آشتی و نجات باشد و حالا چیزی از آن نمانده است جز صلیبی که جنگ را بدوش می کشد و از کشوری به کشور دیگر پا می گذارد.

به نظر شما مخاطب عام با “صلیب سرب” تماس میگیرد؟

در این کارها نفرتی وجود ندارد ، فقط روایت ساده و اندوهناک کسانی است که از بین رفته اند و یا کسانی را از دست داده اند.خیلی آرام و ساده اما دردناک مثل خود زندگی.در نقاشیهای “صلیب سرب” دغدغه ها و نگرانیها از درون به برون پریده اند و به نظرم   برای مردم عادی تر هم قابل درک تر شده است. جنگ و ناگواریهای آن در جامعه پر تنش و مضطرب ما موضوع جدیدی نیست و قرار هم نیست که مخاطب همواره لذت ببرد گاهی باید رنج کشید ، آسیب دید اما آگاه بود.

1 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.