ابهام در ایجاد سالانه ۹۵۰هزار شغل

|
0 دیدگاه

دولت ایجاد ۴.۷میلیون شغل دربرنامه ششم توسعه را منوط به تأمین اعتبار سالانه ۸۰۰هزار میلیارد تومانی کرده است، این در حالی است که در سال گذشته تنها ۳۵هزار میلیارد تومان برای ایجاد فرصت‌های شغلی و رفع بیکاری سرمایه‌گذاری شده است.

 ایجاد سالیانه ۹۵۰ هزار شغلی از تکالیف دولت در راستای برنامه ششم توسعه است که دولت دوازدهم مکلف به اجرا و عملیاتی کردن آن است. روحانی در حالی قبل از انتخابات ریاست جمهوری وعده ایجاد سالانه ۹۵۰ هزار شغل را در برنامه‌های دولت دوازدهم داده بود که بعد از انتخابات هم اسحاق جهانگیری و هم محمدباقر نوبخت شرط ایجاد ۹۵۰ هزار شغل در سال را منوط به جذب سرمایه‌گذاری خارجی و وجود حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان کردند.

اسحاق جهانگیری هم با ابراز اینکه ایجاد ۹۵۰ هزار فرصت شغلی در سال نیازمند جذب سرمایه خارجی است، رقمی عجیب را برای ایجاد این تعداد شغل در سال بیان کرد.

وی که بیکاری را ابرچالش کشور خوانده بود، گفت: برای ایجاد ۹۵۰ هزار فرصت شغلی در سال نیازمند ۸۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری هستیم که این منابع باید از طریق سرمایه‌گذاری خارجی، بودجه دولت، منابع صندوق توسعه ملی، منابع بانکی و منابع و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تأمین شود.

همچنین چند روز گذشته مجدداً نوبخت، معاون رئیس جمهور  با بیان اینکه دولت باید سالانه ۹۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کند، افزود: برای ایجاد این تعداد شغل به ۷۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که این به‌تنهایی از عهده دولت خارج است.

این مبلغ به‌معنی اعتبار ۴هزار میلیاردی دولت برای ایجاد ۴٫۷ میلیون شغل طی برنامه ششم توسعه است، یعنی دولت برای ایجاد سالانه ۹۵۰هزار شغل طبق برنامه ششم توسعه درخواست ۴۰۰۰ میلیارد تومان پول کرده است.

در واقع عددی که معاون اول رئیس جمهور برای اشتغالزایی در ۵ سال اجرای برنامه ششم بیان می‌کند در مجموع ۳۸۵۰ هزار میلیارد تومان  است که این رقم فضایی است، یعنی دولت برای ایجاد ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار شغل در طول ۵ سال سرمایه‌ای نزدیک ۴۰۰۰ میلیارد تومان (سالانه ۸۰۰ هزار میلیارد تومان) نیاز دارد که به‌احتمال زیاد تأمین این منابع غیرممکن و ایجاد این میزان شغل هم دست‌نیافتنی باشد.

از سوی دیگر نوبخت با اشاره به اینکه  پارسال دولت ۳۵۰ هزار میلیارد ریال برای ایجاد  فرصت‌های شغلی و رفع بیکاری سرمایه‌گذاری کرد، گفت: قرار است مبلغ سرمایه‌گذاری امسال برای ایجاد اشتغال نسبت به پارسال ۲ برابر شود.

درحالی دولت سال گذشته مبلغ ۳۵۰ هزار میلیارد ریال هزینه کرد که به‌استناد آمار خود دولتی‌ها سال گذشته ۷۰۰هزار شغل ایجاد شده است. درحالی این آمار برای ایجاد اشتغال از سوی مسئولان بیان می‌شود که آمار مرکز آمار چیز دیگری می‌گویند، بنابراین خیلی نمی‌توان مطمئن بود که با ۴هزار میلیارد تومان هم ۴٫۷ میلیون شغل ایجاد شود.

درحالی مسئولان دولت یازدهم از رئیس‌جمهور تا وزرا و معاونان اخیراً مدعی ایجاد سالانه ۷۰۰هزار شغل در این دولت شدند که گزارش مرکز آمار خلاف ادعای مسئولان را اثبات کرده و نشان می‌دهد در این دولت سالانه حداکثر ۳۵۰هزار و حداقل ۱۰۰هزار شغل ایجاد شده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در سال ۹۱ جمعیت فعال کشور ۲۴ میلیون و ۱۰۵ هزار نفر و جمعیت بیکار ۲ میلیون و ۹۴۴ هزار نفر بوده که با این حساب جمعیت شاغل کشور در پایان سال ۹۱ به ۲۱ میلیون و ۱۶۱ هزار نفر می‌رسد.

همچنین در سال ۹۵ جمعیت فعال کشور به ۲۵ میلیون و ۷۹۱ هزار نفر رسید که از این میزان ۳ میلیون و ۲۰۳ هزار نفر بیکار و ۲۲ میلیون و ۵۸۸ هزار نفر شاغل بوده‌اند، بنابراین جمعیت شاغل کشور طی ۴ سال یک‌میلیون و ۴۲۷ هزار نفر افزایش یافته نه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.