تعاون بهترین مسیر برای رسیدن به اشتغال پایدار است

|
0 دیدگاه

رئیس اتاق تعاون تهران با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هزار تعاونی حدود ۲۰ نفر را در خود جای داده اند گفت:تعانی ها بهترین مسیر برای رسیدن به اشتغال پایدار هستند. برای حل مشکل بیکاری و اشتغال باید مشکلات بنگاه های کوچک را حل کنیم.

اسماعیل خلیل‌زاده، رئیس اتاق تعاون تهران  با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هزار تعاونی حدود ۲۰ میلیون نفر را در خود جای داده است گفت: اما با این صورت نتوانسته ایم به سهم ۲۵ درصدی از اقتصاد کشور برسیم.

وی با بیان اینکه همه دولت ها به جز دولت کنونی به تعاون اعتقادی نداشتند افزود: برخی به اشتباه تصور می کنند که تعاون فقط برای فروش پیاز و سیب زمینی است، به طور مثال در مسکن مهر بخشی از کار به وزارت راه و شهرسازی تحویل داده شد و بخشی به وزارت کار و تعاون، به همین دلیل آنطور که باید و شاید مسائل به خوبی پیش نرفت.

خلیل زاده با اشاره به اینکه تعاونی ها بهترین مسیر برای رسیدن به اشتغال پایدار هستند گفت: در ایران به دلیل اهمیت ندادن به بخش تعاون و نبود منابع کافی، این بخش با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند. متأسفانه در گذشته با طرح بنگاه های زود بازده ضربه های شدیدی به بخش تعاون وارد شد و امروز بخش تعاون با مقررات زاید، عدم نقدینگی و دخالت برخی از مجموعه های دولتی مواجه است که باعث عدم رشد شرکت ها می شود.

خلیل زاده ادامه داد: یکی از مشکلات  در این بخش نقدینگی در حوزه تعاون است.کجا برای توانمندسازی شرکت‌های تعاونی و ایجاد تولید مبلغی دیده شده است؟ بانک تعاون هم این توان را ندارد که به بخش تعاون کمک کند. به دلیل عدم وجود نقدینگی، تولید کننده نمی‌تواند مواد اولیه بخرد. اگر هم به هر ترتیبی بتوانند تولید کنند به دلیل وجود کالای قاچاق توانایی فروش اجناس‌شان را ندارند.

وی ادامه داد:برای حل مشکل بیکاری و اشتغال باید مشکلات بنگاه های کوچک را حل کنیم. مسئولین در کار تعاونی ها دخالت نکنند و منابع مالی مناسب در اختیار ما قرار دهد.  مسئولین در کار تعاونی‌ها دخالت نکنند و منابع مالی مناسب در اختیار ما قرار دهند، بعد ببینند چطور اشتغال ایجاد خواهیم کرد. دولت باید نظارت کند، نه اینکه دخالت کند. مثل طرح زودبازده نشود که آن همه منابع به هدر رفت. نه اشتغال تولید شد، نه تولید به راه افتاد، بدهی روی بدهی بالا آمد، پرونده‌های قضایی زیاد شد. چرا بانک‌ها بنگاه‌داری می‌کنند و کار به جایی رسیده است که روز به روزبیشتر در بحران فرو می‌روند. بانک‌ها باید در اولین فرصت از بنگاه‌داری خارج شوند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.