رشد ۲۵درصدی جذب سرمایه خارجی

|
0 دیدگاه

سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران در گزارشی سرمایه خارجی وارد شده در دولت یازدهم را ۱۱هزار و ۲۶۳ میلیون دلار اعلام کرد که در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال پیش از آن ۶۵ درصد بیشتر شد.

شبکه پیام رسان وزارت اموراقتصادی و دارایی، سرمایه های جذب شده شامل سرمایه های اعلام شده توسط سیستم بانکی کشور، گمرک، وزارت نفت، سازمان بورس و مناطق آزاد است.

به نقل از ایران اکونومیست، البته پیش بینی می شود حجم سرمایه های وارد شده به کشور که به دلایلی به منابع رسمی کشور مانند سازمان سرمایه گذاری اعلام نشد یا ورود آن از سایر راه ها محقق شد، بیش از رقم اعلام شده است که احصای همه موارد در سراسر کشور بر عهده سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران قرار دارد.

بر اساس گزارش رسمی کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) میزان سرمایه خارجی وارد شده به کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی ۲ میلیارد و ۵۰ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۶ سه میلیارد و ۳۷۲ میلیون دلار بود که نشاندهنده رشد ۶۵ درصدی است.

بر این پایه، سرمایه خارجی وارد شده به کشور در سال ۱۳۹۲ چهار میلیارد و ۹۱۱ میلیون دلار بود. این میزان در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ با روند نزولی به یک میلیارد و ۸۷۱ و همچنین یک میلیارد و ۲۱ میلیون دلار رسید.

در سال ۱۳۹۵ این میزان به سه میلیارد و ۲۲۳میلیون دلار رسید و در پنج ماهه امسال نیز ۲۳۷ میلیون دلار بود.

بنابراین در مجموع ۱۱ میلیارد و ۲۶۳ میلیون دلار سرمایه خارجی در دولت یازدهم جذب کشور شد.

سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران همچنین با اعلام رقم ۱۸ میلیارد و ۶۹۹ میلیون و ۴۶۱ هزار دلار سرمایه گذاری مصوب و معتبر در دولت یازدهم، آمار این سرمایه گذاری ها را به تفکیک بخش های مختلف اقتصادی منتشر کرد.

از سال ۱۳۹۲ تا پنج ماهه نخست ۱۳۹۶ در بخش صنعت در مجموع یک میلیارد و ۱۳۴ میلیون و ۱۲۷ هزار دلار سرمایه خارجی جذب شد و بخش های تامین آب، برق و گاز با ۸۹۷ میلیون و ۸۶۵ هزار دلار و بخش حمل و نقل و ارتباطات با ۴۰۳ میلیون و ۸۴۹ هزار دلار در جایگاه های بعدی قرار گرفتند.

بیش از سه میلیارد دلار طرح های سرمایه گذاری خارجی (غیرفاینانس) ارائه شده توسط ۴۶ سرمایه گذار خارجی، توسط سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران در دست اقدام، بررسی و مذاکره است تا پس از نهایی شدن در هفته های آتی به تصویب هیات سرمایه گذاری خارجی برسد.

بر پایه اطلاعات طرح های سرمایه گذاری خارجی مصوب از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۵، بالاترین میزان سرمایه گذاری خارجی از نظر تعداد و رقم سرمایه گذاری، مربوط به سال ۱۳۹۵ بود که به ۱۳۷ طرح سرمایه گذاری خارجی مصوب به مبلغ ۱۰ میلیارد و ۱۴۵ میلیون و ۹۴۱ هزار دلار در کشور مربوط می شود.

** سرمایه گذاری در پسابرجام

وزارت امور اقتصادی و دارایی میزان مجموع حجم سرمایه گذاری مصوب خارجی کشور در دوران پس از توافق هسته ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) را ۱۳ میلیارد و ۲۴۲ میلیون دلار اعلام کرد.

بر پایه گزارش آماری از سرمایه گذاری خارجی در ایران در دوره پسابرجام (یکم دی ماه ۱۳۹۴ تا بیستم مرداد ماه ۱۳۹۶)، حجم سرمایه خارجی مصوب برای ۲۱۱ طرح جدید مصوب، ۱۲ میلیارد و ۷۱۲ میلیون دلار بود. ۶ میلیارد و ۹۵۹ میلیون دلار از آن برای ۷۰ طرح جدید در بخش تامین آب، برق و گاز و ۲ میلیارد و ۷۱۵ میلیون دلار برای ۹۰ طرح بخش صنعت اختصاص یافت. ۲۹ طرح جدید بخش خدمات نیز یک میلیارد و ۹۲۱ میلیون دلار را جذب کرد.

همچنین در این مدت ۵۳۰ میلیون دلار در طرح های موجود افزایش سرمایه صورت گرفت و حجم سرمایه گذاری در آنها افزایش یافت.

بنابراین مجموع حجم سرمایه طرح های جدید و کنونی در دوره پسابرجام به ۱۳ میلیارد و ۲۴۲ میلیون دلار رسید.

** رتبه ایران از نظر جذب سرمایه خارجی

گزارش دیگری از سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران حاکی است رتبه جمهوری اسلامی ایران در جذب سرمایه خارجی بین ۲۰۱ کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۵۱ بود.

بر اساس این گزارش، رتبه تجمعی جمهوری اسلامی ایران در جذب سرمایه گذاری خارجی از سال ۱۹۹۴ تاکنون نیز به ۵۰ رسید.

در منطقه منا (غرب آسیا و شمال آفریقا) نیزجمهوری اسلامی ایران از نظر نرخ رشد، رتبه نخست را دارد.

همچنین در سال ۲۰۱۶ جمهوری اسلامی ایران بین کشورهای آسیایی جایگاه هجدهم را کسب کرد.

بیست و ششم مردادماه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران میزان جذب و تجهیز منابع مالی خارجی برای طرح های سرمایه ای در ایران در طول دولت یازدهم را ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و نوشت: این میزان سرمایه گذاری خارجی در قالب ۳۶ طرح در کشور اجرایی می شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.