سرعت ورود شرکت‌ها به بورس و فرابورس راضی کننده نیست

|
0 دیدگاه

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این که سرعت ورود شرکت‌ها به بورس و فرابورس راضی کننده نیست می گوید، ما باید حداقل ماهی یک عرضه اولیه داشته باشیم. او همچنین معتقد است که سخاب می تواند در بازار پایه مورد داد و ستد قرار گیرد.

فردین آقابزرگی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ مقدار و حجم عرضه‌های اولیه در بازار سرمایه ایران، اظهار کرد: با توجه به ظرفیت بازار سرمایه، می‌توانیم حداقل ماهی یک عرضه اولیه داشته باشیم، ولی باید توجه کنیم که حجم و مقدار عرضه‌ها باید معقول باشد.

وی با اشاره به عرضه اولیه اخیر در شرکت فرابورس ایران گفت: وقتی در عرضه اولیه به هر سرمایه‌ گذار فقط ۴۰ هزار تومان سهم می‌رسد آن عرضه اولیه چندان قابل توجه نیست، در نتیجه مقدار و حجم عرضه اولیه بسیار مهم است.

این کارشناس بازار سرمایه درباره‌ نظام قیمت‌گذاری ثبت سفارش در عرضه‌های اولیه‌، بیان کرد: درست است به دلایلی نمی‌توانیم بوک بیلدینگ را به طور کامل اجرا کنیم، ولی انتظار داریم به مرور زمان این نظام قیمت‌گذاری به طور کامل و به درستی اجرایی شود، اما در عمل می‌بینید که این نظام اصلاح نمی‌شود و به مرور  در جایگاه خود ابقاء می‌شود.

آقابزرگی با اشاره به محدوده قیمتی در روش بوک بیلدینگ، گفت: وقتی در این روش یک سهم ۲۲۰ الی ۲۴۰ تومان قیمت‌ گذاری شده است و تحلیلگری آن را ۱۲۰ ارزیابی می‌کند و دیگری ۲۵۰ تومان، یعنی ما تحلیل هر دو شخص را نادیده گرفته‌ایم در صورتی که باید اجازه دهیم فعالین بازار با یکدیگر رقابت کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر سرعت پذیرش شرکت‌ها در بورس و فرابورس قابل قبول نیست که یک دلیل آن می‌تواند روند کند تهیه گزارش‌های کارشناسی باشد و در نهایت می‌بینیم یک صف طولانی برای شرکت‌های متقاضی برای ورود به بورس و فرابورس به وجود می‌آید.

این کارشناس بازار سرمایه درباره‌ اوراق اسناد خزانه اسلامی (سخاب) که مدتی است در خارج از سازوکار بازار سرمایه مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد، گفت: این نوع اوراق بدهی می‌تواند در بازار پایه عرضه شود. در آن بازار حتی شرکت‌هایی که اطلاعات مالی نیز ندارند، عرضه می‌شود و حتی گفته می‌شود که مسوولیت خرید آن با شخص خریدار است.

آقابزرگی افزود: اوراق سخاب در حال حاضر در خارج از بورس و به صورت سفته بازانه با بازده حدود ۴۰ درصدی داد و ستد می‌شود که برای بازار سرمایه مخرب است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.