عید قربان امسال در وضعیت هشدار تب کریمه و کنگو

|
0 دیدگاه

مدیرکل دامپزشکی استان تهران گفت: مورد مشکوکی از ابتلای افراد به بیماری تب کریمه و کنگو نداشته ایم اما مردم وضعیت اخطار این بیماری را در ایام عید قربان و روز عرفه جدی بگیرند و دام مورد نیاز خود را از مراکز مجاز خریداری کنند.

اصغر برایی نژاد اظهار کرد: تا به امروز موردی مشکوک از ابتلای افراد به بیماری تب کریمه کنگو در استان تهران نداشته‌ایم.

وی افزود: مردم وضعیت اخطار بیماری تب کریمه کنگو را به‌ویژه در ایام عید قربان و عرفه جدی بگیرند و دام خود را از مراکز عرضه بهداشتی دام خریداری کنند تا با مخاطرات بیماری مشترک تب کریمه کنگو مواجه نشوند.

مدیر کل دامپزشکی استان تهران ادامه داد: مقرر شده که دستگاه‌های نظارتی  و شهرداری تهران برای مقابله با واحدهای غیرمجاز دام در ایام عید قربان و عرفه فعال شوند. خود مردم نیز باید رعایت کنند و دام مورد نیاز خود را از دوره گردها و واحدهای غیر مجاز تهیه نکنند.

ضبط دام واحد های غیر مجاز

برایی نژاد گفت: دام عرضه شده در مراکز عرضه‌کننده دام غیرمجاز نیز با کمک نیروی انتظامی، شهرداری تهران و دستگاه‌های نظارتی ضبط و واحدهای آنها جمع‌آوری می‌شود.

بنابراین گزارش، تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو یکی از بیماری­های ویروسی مشترک بین انسان و حیوان استکه در کشور ما نیز دیده می‌­شود.

آلودگی با این ویروس در دام­ها بیماری بالینی ایجاد نمی­کند با اینهمه ممکن است در انسان باعث مرگ شود.

ایجاد خونریزی در بافت­های بدن یکی از نشانه­های بیماری در انسان است که در مراحل آخر بیماری اتفاق می­افتد. بیماری برای اولین بار در سال ۱۹۴۴ در منطقه کریمه در کنار دریای سیاه دیده شد و سپس در سال ۱۹۶۶ در کنگو شناسائی گردید و با نام بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو مشهور شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.