لایه نفتی پارس جنوبی هم به توتال می رسد؟

|
0 دیدگاه

در صورت خرید بخش نفت و گاز شرکت مرسک دانمارک توسط توتال و به سرانجام رسیدن مذاکرات ایران و مرسک بر روی توسعه فاز دوم لایه نفتی پارس جنوبی، این پروژه هم به توتال می رسد.

 پس از سالها تأخیر در اجرای پروژه توسعه ای لایه نفتی پارس جنوبی توسط ایران، عصر روز بیست و نهم اسفند ۹۵ نخستین بشکه نفت تولیدی ایران از این میدان مشترک برداشت شد.

ایران تولید نفت از لایه نفتی میدان مشترک پارس جنوبی را با ۵ هزار بشکه در روز آغاز کرد و اکنون بعد از گذشت حدود ۵ ماه ، تولید نفت ایران از پارس جنوبی به حدود ۲۵ هزار بشکه در روز رسیده است. به گفته مدیران مربوطه، تولید نفت ایران از این لایه نفتی تا ۳۵ هزار بشکه در روز نیز ظرفیت دارد که رفته رفته قرار است به این ظرفیت برسیم.

این میزان برداشت نفت از لایه نفتی پارس جنوبی در فاز نخست توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی محقق شده و قرار است فاز دوم توسعه این میدان مشترک، با واگذاری پروژه به شرکت های صاحب صلاحیت خارجی اجرایی شود.

در این خصوص مذاکراتی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت مرسک دانمارک در حال انجام است. در جریان این مذاکرات که حدود یکسال در حال انجام است، مطالعاتی از سوی این شرکت دانمارکی انجام شده و طرح اولیه ای به ایران ارائه شده اما این طرح مورد توافق مدیران صنعت نفت ایران نبود. از اینرو مذاکرات برای رسیدن به توافق های فنی و مالی دو طرفه ادامه دارد.

امروز خبرگزاری رویترز از کپنهاگ خبر داد که شرکت فرانسوی توتال در حال خرید شاخه نفت و گاز شرکت مرسک به قیمت هفت میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار است.

از اینرو در صورت خرید بخش نفت و گاز شرکت مرسک دانمارک توسط توتال و به سرانجام رسیدن مذاکرات ایران و مرسک بر روی توسعه فاز دئم لایه نفتی پارس جنوبی، این پروژه هم به توتال می رسد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.