پاداش ۲۰۰میلیون تومانی هیات‌مدیره نارنجی‌پوش درازای تحقق سود غیرعملیاتی

|
0 دیدگاه

مجمع سهامداران شرکت سایپا در حالی پاداش ۲۰۰ میلیون تومانی اعضای حقوقی هیات مدیره در عملکرد دوره مالی ۹۵ را به تصویب رسانده که این شرکت در ازای سود خالص ۲۶ تومانی به ازای هر سهم مبلغ ۳۳ تومان به ازای هر سهم هزینه های مالی شناسایی کرده است.

\مطابق با اصلاحیه تصمیمات مجمع عادی سالیانه سایپا در شبکه جامع اطلاع رسانی ناشران سازمان بورس ؛ مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت ایرانی تولید اتومبیل که با نام تجاری سایپا شناخته می شود در ساعت ۹ صبح روز شنبه ۳۱ تیرماه ۹۶ در مجموعه ورزشی آزادی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار و پس از تصویب صورت های مالی با تقسیم ۳ درصد از سود خالص به عنوان سود نقدی میان سهامداران پایان یافت.

سایپا در حالی از تحقق سود خالص واقعی حسابرسی شده یک هزار و ۱۶میلیارد و ۴۳۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی در پایان دوره عملکردی ۱۲ ماهه منتهی به پایان اسفند ماه ۹۵ خبر داده که مطابق با مستندات منتشر شده از سوی سازمان بورس « یکی از دلایل افزایش سودآوری عملیاتی شرکت سایپا ناشی از افزایش با اهمیت زیان دوره جاری در شرکت های مهندسی مشاور سازه گستر سایپا و مگاموتور بوده که با توجه به واگذاری سهام شرکت‌های سایپا دیزل، مهندسی مشاور سازه گستر سایپا، تولیدی موتور گیربکس واکسل سایپا-مگا موتور و وخودروسازی بنیان توسعه صنعت پارس که همگی از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت سایپا به شمار می روند به شرکت‌های تابعه شرکت‌های سرمایه‌گذاری کارکنان سایپا و سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا، منجر به انتقال این زیان و زیان های سنواتی به شرکت‌های فوق گردیده و عدم تلفیق این شرکت ها موجب عدم انعکاس زیان ها در صورت مالی گروه سایپا شده است. »

« همچنین تغییر رویه های استهلاک و عدم تعدیل ارزش سرمایه گذاری در شرکت نیوان ابتکار نیز منجر به افزایش مانده سود انباشته شرکت سایپا در تاریخ ۹۵٫۱۲٫۳۰به مبلغ ۴٫۷۸۷ میلیارد ریال بر خلاف استانداردهای حسابداری گردیده است.»

به گزارش اقتصاد آنلاین با انتقال زیان سایپا در ۴ شرکت مذکور به شرکت های تابعه خود یعنی سرمایه گذاری کارکنان سایپا و سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا ، این خودرو ساز از یک هزار و ۹۳۷ میلیارد و ۷۴۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان سود ناخالص خبر داده که عمدتاً به دلیل هزینه های اداری و عمومی ۸۹۱ میلیارد و ۳۰۲ میلیون و یکصد هزار تومانی در نهایت سود عملیاتی یک هزار و ۴۴ میلیارد و ۱۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی را شناسایی کرده است.

این سود عملیاتی عجیب که سازمان بورس آنرا ناشی از عدم انعکاس زیان برخی شرکت ها در صورت های مالی سایپا عنوان کرده در نهایت پس از مواجه با هزینه های مالی (بانکی) یک هزار و ۲۸۰ میلیارد و ۱۲۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی اگر چه محو می شود اما به یکباره از محل سایر درآمد های غیر عملیاتی که ناشی از درآمد سرمایه گذاری های سایپا در شرکت های تابعه آن است به سود خالص یک هزار و ۱۶ میلیارد و ۴۳۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی دست یافته است.

به عبارتی بهتر می توان گفت چراغ سایپا در عملکرد سال مالی ۱۳۹۵ با هزینه مالی حدود ۳۳ تومانی به ازای هر سهم و سود خالص حدود ۲۶ تومانی به ازای هر سهم که تمامی آن از محل سود غیر عملیاتی محقق شده فقط برای بانک ها و به منظور پرداخت تسهیلات و وجوه التزام آنها روشن مانده است.

با این اوضاع بر اساس تصمیمات مجمع ، پاداش ۲۰۰ میلیون تومانی بطور ناخالص برای ۵ عضو حقوقی هیات مدیره سایپا به تصویب رسیده است.

اعضای هیات مدیره این شرکت هم اکنون سیدمحمدعلی سید ابریشمی به نمایندگی از شرکت سرمایه گذاری رنا، امیرحسین قناتی به نمایندگی از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ، مهدی جمالی به نمایندگی از شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا، معصوم نجفیان به نمایندگی از موسسه حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد و علیرضا بادکوبه هزاوه به نمایندگی از توسعه سرمایه رادین هستند.

حق حضور اعضای غیر موظف هیات مدیره نیز به ازای برگزاری حداقل یک جلسه در ماه مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تصویب شده است.

با این همه سایپا در حالی از تحقق سود خالص ۲۵۹ ریالی به ازای هر سهم در پایان دوره عملکردی ۱۲ ماهه منتهی به پایان اسفند ماه ۹۶ برای مجمع سهامداران خبر داده که ۳ درصد از این رقم معادل ۸ ریال به ازای هر سهم میان سهامداران تقسیم شده است.

چراغ سایپا برای بانک‌ها روشن مانده

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.