اقتصادویژه ها

اخراجی عراق در لیست وزارت نفت ایران

در حالی که وزرات نفت عراق، شل را از کنسرسیوم توسعه میدان مجنون کنار گذاشته، این شرکت یکی از متقاضیان در دست گیری توسعه میدان نفتی آزادگان است. باید دید آیا این شرکت اخراجی در عراق، شانسی برای توسعه میدان نفتی آزادگان در ایران خواهد داشت؟

 امروز پایگاه خبری پلاتس به نقل از  شرکت شل اعلام کرد بعد از مذاکرات طولانی در مورد یک برنامه توسعه تولید و افزایش تولید از رقم ۲۲۰ هزار بشکه فعلی، این شرکت انگلیسی از پروژه میدان عظیم نفتی مجنون عراق خارج می شود.

بر اساس این گزارش، شل در حال مذاکره با وزارت نفت عراق بود تا هدفگذاری تولید نفت از این میدان را کاهش دهد، اما طرفین هیچگاه در این زمینه به توافق دست نیافتند. به گفته منبع آگاه، وزارت نفت عراق از روند توسعه این میدان توسط شرکت شل رضایت نداشته است. شل قصد داشت تولید نفت از میدان مجنون را به ۴۲۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد. این در حالی بود که بر اساس شرایط قرارداد اولیه با شل و شرکایش در سال ۲۰۰۹، شرکت های نفتی بین المللی وعده داده بودند که در ازای دریافت یک دلار و ۳۹ سنت پاداش بابت هر بشکه نفت، میزان تولید از این میدان را تا ۱٫۸ میلیون بشکه افزایش دهند.

عملا کنار گذاشتن شل از میدان نفتی مجنون توسط وزارت نفت عراق صورت گرفته چرا که این شرکت انگلیسی – هلندی بر خلاف وعده سال ۲۰۰۹ خود عمل کرد. میدان نفتی مجنون در غرب ایران در مجاورت مرز ایران و عراق واقع شده، این میدان نفتی بخشی از یک مخزن نفتی را در بر می گیرد که از نظر حجم ذخایر درجای نفت یکی از بزرگترین مخازن نفتی جهان است. این مخزن نفتی در خاک ایران با نام “آزادگان” و در خاک عراق با نام “مجنون” شناخته می شود.

در حالی که وزرات نفت عراق، شل را از کنسرسیوم توسعه میدان مجنون کنار گذاشته، این شرکت یکی از متقاضیان در دست گیری توسعه میدان نفتی آزادگان است. شرکت شل مردادماه سال جاری نتایج مطالعات خود را بر روی میدان نفتی آزادگان به شرکت ملی نفت ایران ارائه کرده است و اسناد مربوطه را برای شرکت در مناقصه توسعه این میدان پیش از این تحویل داده بود.

باید دید آیا شرکت اخراجی در عراق، شانسی برای توسعه میدان نفتی آزادگان در ایران خواهد داشت؟

نوشته های مشابه

بستن