اقتصاد

ارائه لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری در مجلس

معاون حقوقی مجلس و نظارت سازمان اداری و استخدامی گفت:‌ پرداخت تفاوت تطبیق در «حقوق ثابت» که در بودجه سال ۹۶ آمده است منجر به احیای حقوق‌های مادام العمر می‌شود.

نصراله ترابی، در خصوص تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۶ که تفاوت تطبیق حقوق در «حکم حقوق ثابت» آمده است، اظهار داشت: این موضوع در لایحه و سنوات قبل در حکم «حقوق» در نظر گرفته می‌شد و شورای توسعه در بخشنامه‌ای اعلام کرد تفاوت تطبیق مانند سنوات گذشته عمل خواهد شد.

معاون حقوقی مجلس و نظارت سازمان اداری و استخدامی با بیان اینکه دو برداشت از آنچه در مجلس به قانون تبدیل شد صورت می‌گیرد، گفت: اول آنکه عبارت ذکر شده در بودجه مثل گذشته در همان حکم حقوق باقی باشد و مشمول کسر کسور نشود و دیگر اینکه در «حکم حقوق ثابت» باقی بماند که مشمول کسر کسور خواهد شد و در بازنشستگی نیز مؤثر است.

وی به فلسفه پرداخت تفاوت تطبیق اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه در سال ۸۸ با اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق عده‌ای کاهش یافت موضوع تفاوت تطبیق مطرح شد تا سطح حقوق کاهش نیابد و به مرور کم شود. تفاوت تطبیق در «حکم حقوق ثابت» یعنی آنکه تفاوت تطبیق همیشگی خواهد ماند و با فلسفه قانون متفاوت است.

معاون حقوقی مجلس و نظارت سازمان اداری و استخدامی افزود: اگر تفاوت تطبیق و «حکم حقوق ثابت» تلقی شود با توجه به تفسیر برخی دستگاه‌ها، حقوق‌های مادام‌العمر ایجاد خواهد شد و بار مالی سنگین نیز برای دولت و صندوق‌های بازنشستگی دارد.

وی تأکید کرد: علامت نگارشی که منجر به تفاسیر گوناگون شده درست نیست و قطعاً اصلاح خواهد شد.

ترابی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد حقوق دوره مسئول به عنوان تفاوت تطبیق حقوق بوده و اگر در حکم حقوق ثابت باشد روی دیگر ضرایب نیز تأثیر گذاشته و بار مالی دارد، گفت: این موضوع در فاکتورهای دیگر حقوق تأثیر خواهد گذاشت و مراد قانون‌گذار و دولت همان رویه قبلی است.

ترابی با اشاره به لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری گفت: کار بررسی لایحه پایان یافته، به زودی در دولت جمع بندی و نهایی خواهد شد و طبق پیش‌بینی‌ها هفته اول مهرماه به مجلس تقدیم می‌شود.

نوشته های مشابه

بستن