اقتصاد

تکمیل سیاست «صیانت از کودکان در فضای مجازی» توسط وزیر جدید ارتباطات

وزارت ارتباطات دولت یازدهم تصمیماتی را برای صیانت از کودکان و نوجوانان در برابر خدمات نسل‌های سوم و بالاتر تلفن به همراه داشت که گویا وزیر جدید ارتباطات به دنبال تکمیل آن سیاست‌هاست.

 از سه سال گذشته کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با توجه به توسعه نسلهای بالاتر تلفن همراه که موجب فراهم شدن خدمات جدیدی در حوزه‌هایی همچون سلامت، آموزش و اشتغال می‌شود و از آنجاییکه امکان بهره‌مندی از این خدمات به‌صورت گسترده برای همه رده‌های سنی فراهم است، ضوابطی را درباره «صیانت از کودکان و نوجوانان در خدمات تلفن همراه باند پهن» تصویب کرد.

این ضوابط به منظور بهره‌مندی مفید و پرهیز از مخاطرات احتمالی حوزه خدمات باند پهن بر مبنای نیازهای ملی و فرهنگی و با توجه به نقشه مهندسی فرهنگی کشور و با تأکید ویژه بر استحکام، دوام و تعادل خانواده‌ها و به‌خصوص مراقبت از کودکان و نوجوانان تصویب شد.

بر این اساس، اپراتورهای موبایل موظف هستند سیم‌کارت کودک و نوجوان با قابلیت دسترسی به بسته‌های خدماتی جذاب تلفن همراه متناسب با گروه‌های سنی کودک و نوجوان (افراد زیر ۱۸ سال) را همراه با بسته آموزشی استفاده صحیح از خدمات باند پهن موبایل ارائه کنند.

براساس آن ضوابط اپراتورها موظف شدند خدمات تلفن همراه را با قابلیت اعمال برخی مدیریت‌ها برای استفاده کودک و نوجوان جهت استفاده از یک یا چند دسته از خدمات تلفن همراه نظیر صوت، تلفن تصویری، پیام کوتاه، پیام چند رسانه‌ای و اینترنت یا اضافه کردن برخی قابلیت‌ها چون امکان تماس خانوادگی یا گروهی براساس درخواست مشترک فراهم کنند.

علاوه بر این، ذیل مصوبه مذکور اقدام دیگری که اپراتورها را به نوعی متعهدتر کرد، این بود که اجازه فروش سیم‌کارت به افراد کمتر از ۱۸ سال داده نشد.

همچنین قرار شد نحوه نظارت، هدایت و کنترل کودکان توسط اولیای خانواده‌ها، تماس با کدهای خدماتی اضطراری از قبیل ۱۲۳ و ۱۱۰ در صورت مواجهه با ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی و همچنین ترویج اخلاق و آداب استفاده مسئولانه و شرعی از خدمات و محصولات موبایل باند پهن در راستای رعایت حقوق شهروندی نیز در رده خدماتی این سیم‌کارت‌ها دیده شود.

بر این اساس هرگونه تغییر در قابلیت سیم‌کارت از قبیل محدودیت در دسترسی به بعضی از خدمات با مشترکان است.

همچنین مشترکان موظف شدند در صورت فراهم‌سازی امکان استفاده از خدمات تلفن همراه باند پهن موبایل برای فرزندان کودک و نوجوان خود، مسئولیت کاربرد را بپذیرند و بر خدمات‌گیری کودک و نوجوان خود نظارت فعال داشته باشند.

بـه گـزارش تـسنیم، حال با گذشت چند سال از ابلاغ این مصوبه محمد جواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی پیامی اعلام کرده است که «تا پایان مهر ماه با همکاری آموزش‌وپرورش، طرح‌های خوبی برای کودکان و نوجوانان در استفاده از فضای مجازی رونمایی می‌شود.»

وی همچنین گفته است که بخشی از اوقات کودکان و نوجوانان در مقطع کنونی به فضای مجازی گره خورده و می‌خواهیم برای آنها تسهیل و دسترسی بهتر و مناسب‌تری ایجاد کنیم.

بنابراین پیش‌بینی می‌شود این طرح‌ها در راستای تکمیل تصمیمات و سیاست‌های قبلی وزارت ارتباطات باشد؛ با این حال باید منتظر رونمایی از آنها ماند.

نوشته های مشابه

بستن