اقتصاد

حضور پررنگ حقیقی‌ها در معاملات مرداد بورس

در مردادماه امسال حقیقی‌ها ۵۰.۲ درصد و حقوقی‌ها ۴۹.۸ درصد سهم و حق تقدم در بورس خریداری کرده‌اند و در مقابل حقیقی‌ها ۵۰.۳درصد و حقوقی‌ها ۴۹.۷درصد سهم و حق تقدم در بورس فروخته‌اند.

 در پنجمین ماه امسال تعداد ۱۸۰۸۳ میلیون اوراق بهادار در بیش از یک میلیون و ۱۰۴ هزار دفعه مورد مبادله قرار گرفت که به ترتیب ۱۴٫۷ و ۳۰٫۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد. ارزش کل معاملات نیز در این مدت به ۴۶۳۳۵ میلیارد ریال رسید که نسبت به تیرماه گذشته ۱۵٫۷ درصد افزایش یافته است.

این درحالی است که در مرداد امسال تعداد ۱۱۳ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل ۱۲۰۰ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب افزایش ۱۱۴ درصد و ۱۱۸ درصدی را به ثبت رسانده است.

رشد میانگین حجم و ارزش معاملات

افزون بر این؛ در مردادماه امسال طی ۲۲ روز معاملاتی میانگین روزانه ارزش معاملات به ۱۸۲۵ میلیارد ریال، میانگین روزانه حجم معاملات به ۷۷۳میلیون سهم، میانگین دفعات معاملات به ۵۰ هزار و ۱۹۰ نوبت و میانگین ارزش بازار به ۳۲۵ هزار و ۴۴ میلیارد تومان رسید.

رشد ۲٫۱ درصدی شاخص

شاخص بورس نیز با ۱۷۰۲ واحد افزایش در مرداد امسال رشد ۲٫۱ درصدی داشت و به رقم ۸۲۳۷۲ واحد رسید. شاخص بازار اول نیز در این مدت با ۱۶۴۰واحد افزایش به رقم ۵۷۷۴۵ واحد و شاخص بازار دوم با ۱۲۶۸واحد افزایش به عدد ۱۷۹۳۹۲ واحد رسیدند که به ترتیب با ۲٫۹ و ۰٫۷ درصد افزایش مواجه شدند.

۶٫۵۳، متوسط P/E بازار

همچنین ارزش کل بازار سرمایه در پنجمین ماه امسال ۳۲۵هزار و ۴۴میلیارد تومان، سرمایه ۳۲۵شرکت ۱۴۱ هزار میلیارد تومان، سود پیش بینی شده ۴۳هزار میلیارد تومان و متوسط P/E بازار ۶٫۵۳ مرتبه بوده است.

۹۶۵۵ میلیارد ریال افزایش سرمایه

از سوی دیگر ۹ هزار و ۶۵۵ میلیارد و ۴۱۴ میلیون ریال افزایش سرمایه طی ماه گذشته در بورس اوراق بهادار انجام شده که ۴ هزار و ۷۹۰ میلیارد و ۴۱۴ میلیون ریال آن از طریق جایزه و ۴ هزار و ۸۶۵ میلیارد ریال از طریق حق تقدم بوده است.

حقیقی‌ها پررنگ‌تر

همچنین در مردادماه امسال حقیقی‌ها ۱۷ هزار و ۸۷۲میلیارد ریال(۵۰٫۲ درصد) و حقوقی‌ها ۱۷ هزار و ۷۳۷میلیارد ریال(۴۹٫۸ درصد) سهم و حق تقدم در بورس خریداری کرده‌اند و در مقابل حقیقی‌ها ۱۷هزار و ۹۲۲میلیارد ریال(۵۰٫۳درصد) و حقوقی‌ها ۱۷هزار و ۶۸۶میلیارد ریال(۴۹٫۷درصد) سهم و حق تقدم در بورس فروخته‌اند.

کاهش توقف‌ها

این گزارش می افزاید: تعداد ۱۱۲نماد معاملاتی در ماه گذشته در بورس بازگشایی و ۳۶نماد متوقف شده‌ که این آمار در مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۱۹و ۵۸ نماد بوده است. همچنین در این مدت تعداد ۱۰۳ نماد در بازار اول بورس باز و ۲۵نماد در این بازار بسته بوده‌ که تعداد نمادهای باز و بسته در بازار دوم نیز در این مدت به ترتیب ۱۷۶ و ۲۱نماد بوده است.

کاهشمعاملات اوراق بدهی

همچنین در مردادماه امسال تعداد ۵ میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش ۴۹۷۷میلیارد ریال در بورس دادوستد شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد و ارزش به ترتیب ۳۱ و ۳۲درصد کاهش را نشان می‌دهد.

نوشته های مشابه

بستن