اقتصاد

خرید نفت ایران محور مذاکرات زنگنه با وزیر انرژی برزیل

وزیر نفت گفت: برزیل برای تأمین نفت یک پروژه پالایشگاهی در این کشور از سوی ایران ابراز تمایل کرده و قرار شد ما یک مشاور بین المللی را استخدام کنیم که این موضوع را از منظر نگرانی و خواست‌هایی که ما داریم بررسی کند و در این باره نظر دهد.

 «بیژن زنگنه» وزیر نفت شب گذشته در ساختمان اصلی وزارت نفت در تهران میزبان «فرناندو کولهو فیلهو» وزیر معادن و انرژی برزیل بود.

وزیر نفت پس از این دیدار در خصوص جزئیات مسائل مطرح شده گفت: نخستین محور گفت‌و‌گوی هیئت ایرانی و برزیلی، دعوت ایران از شرکت دولتی نفت برزیل (پتروبراس) برای حضور در پروژ‌ه‌های نفت و گاز کشور بود و همچنین درباره دیگر زمینه‌های همکاری مذاکره شد.

وی افزود: پیش تر قرار بود گروهی از ایران به برزیل بروند، اما گفتیم سفر گروه مدیران شرکت پتروبراس به ایران برای مذاکرات درباره طرح توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی و همچنین مشارکت آنها در حوزه نفتی خزر در اولویت قرار گیرد.

وزیر نفت با بیان اینکه “همکاری شرکت‌های برزیلی در زمینه ساخت تجهیزات نفت در ایران برای استفاده در بازار داخلی و صدور به بازارهای منطقه، محور دوم گفت‌وگوی وزیران دو کشور بود”، گفت: طرف برزیلی قول داد که گروهی از پتروبراس به ایران سفر کند و در چند ماه آینده مجموعه‌ای از صنعتگران برزیلی به ایران خواهند آمد که ما هم از این موضوع استقبال و زمینه را آماده می‌کنیم.

وی ادامه داد: برزیل برای تأمین نفت یک پروژه پالایشگاهی در این کشور از سوی ایران ابراز تمایل کرده و قرار شد ما یک مشاور بین المللی را استخدام کنیم که این موضوع را  از منظر نگرانی و خواست‌هایی که ما داریم بررسی کند و در این باره نظر دهد.

زنگنه تصریح کرد: در پروژه پالایشی یاد شده با ظرفیت ۶۰۰ هزار بشکه در روز، یک طرف چینی هم حضور دارد که در ساخت و تأمین مالی این پروژه مشارکت خواهد کرد.

نوشته های مشابه

بستن