اقتصاد

دهن‌کجی هند به جهان اسلام با شرکت در مناقصه نفتی رژیم صهیونیستی

هند بدون توجه به واکنش کشورهای اسلامی اعلام کرد قصد دارد در مناقصه اکتشاف بلوک های نفت و گاز فراساحلی رژیم صهیونیستی شرکت کند.

 به نقل از رویترز، بر اساس اعلام وزیر نفت هند، شرکت دولتی اویل اند نچرال گاز کورپوریشن هند قصد دارد در مناقصه اکتشاف بلوک های نفت و گاز فراساحلی رژیم صهیونیستی شرکت کند. این اولین قرارداد مهم بین هند و رژیم صهیونیستی خواهد بود.

در حالی هند برای توسعه میادین نفت و گاز این رژیم قدم برداشته است که ایران حاضر نشد حق توسعه میدان گازی فرزاد ب را به شرکت های هندی واگذار نماید.

شرکت های هندی در سال ۲۰۰۸ میدان گازی فرزاد ب را کشف کردند، و چندین بار برای گرفتن حق توسعه این میدان پیشنهادات خود را به طرف ایرانی ارائه دادند، اما ایران به دلیل وقت کشی و زیاده خواهی های طرف هندی نهایتا مجبور شد حق توسعه این میدان را به شرکت روسی گازپروم واگذار کند.

ماه گذشته یک هیئت عالی رتبه از هند، که سومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان است، به سرزمین های اشغالی سفر کرد تا در خصوص شرکت در مناقصه بلوک های نفت گاز در دریای مدیترانه با مقامات اسرائیلی مذاکره کند.

دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند در این باره گفت: «ما قطعا در مناقصه بلوک های نفت و گاز اسرائیل شرکت خواهیم کرد.»

زمانی که نارندرا مودی، نخست وزیر هند در ماه جولای به سرزمین های اشغالی سفر کرد، طرفین در خصوص گسترش همکاری های اقتصادی ابراز علاقمندی کردند. حجم روابط اقتصادی بین هند و رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۶ میلادی تنها ۲ میلیارد دلار بوده است.

این در حالی است که بسیاری از شرکت های بزرگ نفتی جهان به دلیل نگرانی از مواضع کشورهای نفت خیز اسلامی و عربی، تمایل چندانی برای ورود به بخش انرژی رژیم صهیونیستی ندارند.

رژیم صهیونیستی در ماه نوامبر ۲۰۱۶، اکتشاف از ۲۴ بلوک نفت و گاز را به مناقصه گذاشت. یووال استینیتز، وزیر انرژی رژیم صهیونیستی گفته، وی خوشحال می شود که دو یا سه گروه اکتشاف خارجی را برای این بلوک ها انتخاب کند.

نوشته های مشابه

بستن