اقتصاد

رشد ۱۰۰ درصدی ارزش معاملات فرابورس در هفته پایانی تابستان

بالغ بر ۱۲ هزار و ۱۹۳ میلیارد ریال ورقه در آخرین هفته معاملاتی تابستان در فرابورس مورد دادوستد قرار گرفت که افزایش ۱۰۰ درصدی ارزش معاملات را نشان می دهد.

در آخرین هفته معاملاتی تابستان امسال تعدد ۹۸۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۲ هزار و ۱۹۳ میلیارد ریال مورد دادوستد قرار دادند که افزایش ۱۰۰ درصدی ارزش و رشد ۳۴ درصدی حجم این معاملات را نشان می دهد.

همچنین در تمامی بازارهای فرابورس در این مدت افزایش حجم و ارزش مبادلاتی رقم خورد و در بازارهای اول و دوم نیز ۴۶۲ میلیون سهم به ارزش نزدیک به یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال مبادله شد و در ۳ تابلو معاملاتی بازار پایه هم ۴۱۵ میلیون سهم به ارزش ۷۰۳ میلیارد ریال تغییر مالکیت یافت. شاخص کل فرابورس نیز در هفته ای که گذشت در ارتفاع ۹۵۷ واحدی دادوستدهای تابستان را خاتمه بخشید.

همچنین در ۲۰ روز معاملاتی ماه گذشته به طور میانگین روزانه ۲۴۸ میلیون ورقه به ارزش یک هزار و ۹۱۳ میلیارد ریال در فرابورس مورد دادوستد قرار گرفت که روز ۷ شهریورماه با ۶۱۲ میلیون ورقه، بیشترین حجم و روز بیست‌وهشتم این ماه با بیش از ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال بیشترین ارزش مبادلاتی را در طول ماه به خود اختصاص داده است.

در بازار ابزارهای نوین مالی نیز در این مدت سهامداران ۳۹۸ میلیون ورقه را به ارزش بالغ بر ۲۷ میلیارد ریال دست به دست کردند.

همچنین نگاهی به ارزش معاملات خرد در بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت نیز حاکی از آن است که گروه فلزات اساسی با در اختیار گرفتن ۷ درصد از سهم کل بیشترین ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داده و گروه‌های محصولات شیمیایی و انبوه‌سازی، املاک و مستغلات نیز به ترتیب ۱۱ و ۸ درصد از ارزش معاملات خرد را در اختیار گرفته‌اند.

نوشته های مشابه

بستن