اقتصاد

مشکلات دریافت پول صادرات پتروشیمی به چین برطرف شد

معاون وزیر نفت گفت: هیچ گاه صادرات محصولات پتروشیمی به هیچ کشوری به مشکل نخورده است، در خصوص چین هم فقط در پرداخت پول محصولات صادر شده مشکلاتی به وجود آمده بود که با رایزنی های بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی این مشکلات مرتفع شد.

، «مرضیه شاهدایی» مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشستی خبری اظهار داشت: نمایشگاه ایران پلاست یکی از مهمترین نمایشگاههایی است که در سطح کشور برگزار می شود و فرصت های اقتصادی متعددی را برای صنعتگران پلیمر ایجاد می کند.

وی افزود: هدف اصلی برگزاری نمایشگاه امسال این است که بتوانیم از این فرصت طلایی پسابرجام استفاده کنیم و علاوه بر انتقال دانش و فناوری های پیشرفته و جذب سرمایه گذاری، سهم اشتغال زایی را نیز در صنعت پتروشیمی بالا ببریم.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه “صنعت پتروشیمی صنعتی ارزش آفرین است”، گفت: صنعت پتروشیمی خود به تنهایی چندان اشتغال زا نیست اما با تکمیل زنجیره های ارزش و احداث مجتمع های پایین دستی و تکمیلی، اشتغال قابل توجهی ایجاد می شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: عمده ترین و پرکاربردترین محصولات پلیمری در جهان شامل انواع پلی اتیلن ها، پلی پروپیلن، پلی استایرن ها، پلی اتیلن ترفتالات، پلی وینیل کلراید، ABC، PBR، SBR و پلی کربنات است که در تولید این محصولات از مواد پایه پتروشیمی شامل الفین ها و آروماتیک ها به همراه مشتقات آنها استفاده می شود.

وی ادامه داد: مجموع ظرفیت تولید پلیمرهای عمده در جهان در سال گذشته ۳۹۰ میلیون تن بوده که از این میزان، مقدار تولید محقق شده ۳۰۴ میلیون تن بوده است.

شاهدایی بزرگترین مصرف کننده محصولات پلیمری جهان را کشور چین اعلام کرد و گفت: کشور چین سال گذشته با مصرف ۱۱۳ میلیون تن بزرگترین مصرف کننده محصولات پلیمری بود و پیش بینی می شود که در طی سالهای آتی، بعد از چین، هند از بزرگترین بازارهای مصرف محصولات پلیمری باشد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه “ظرفیت نصب شده محصولات پلمیری در ایران ۸ میلیون و ۳۹۹ هزار تن در سال است”، گفت: در سال گذشته در مجموع ۶ میلیون و ۱۳۳ هزار تن محصولات پلیمری در کشور به تولید رسید که برنامه ریزی شده تا در سال ۹۶ در مجموع میزان تولید محصولات پلیمری در کشور به ۷ میلیون و ۴۴۴ هزار تن برسد.

وی افزود: از ۶ میلیون و ۱۳۳ هزار تن محصولات تولیدی پلیمری در سال گذشته در مجموع ۳ میلیون و ۴۱۳ هزار تن صادرات شد و بقیه به مصرف داخلی رسید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اذعان داشت: ارزش صادرات محصولات پلیمری ایران در سال گذشته ۳ میلیارد و ۴۱۳ میلیون دلار بود و برنامه ریزی شده تا در سال جاری به صادرات ۳ میلیارد و ۶۸۱ میلیون دلاری محصولات پلیمری برسیم.

شاهدایی تصریح کرد: پیش بینی ها حاکی از این است که ظرفیت تولید پلیمرها در سطح جهان در افق ۱۴۰۴ شمسی به بیش از ۵۲۸ میلیون تن برسد که سهم خاورمیانه از این رقم فقط ۱۱٫۵ درصد و سهم ایران ۴٫۱ درصد خواهد بود.

وی افزود: برآوردها و برنامه ریزی ها نشان می دهد که ظرفیت اسمی تولید پلیمرها در ایران در افق ۱۴۰۴ به ۲۱ میلیون و ۳۹۱ تن در سال می رسد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص شاخصه های برگزاری نمایشگاه ایران پلاست امسال گفت: شعار این نمایشگاه بهبود فضای کسب و کار در بین صنایع تکمیلی و پتروشیمی و پلاستیک کشور است و در این راستا حضور شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه نسبت به قبل از برجام رشدی درصدی داشته به ۵۲۴ شرکت رسیده است.

شاهدایی از تعیین تکلیف چند سرمایه‌ گذاری‌ کلان خارجی در صنعت پتروشیمی ظرف سه ماه آینده خبر داد و گفت: ظرف سه ماه آینده تکلیف برخی از تفاهم نامه‌هایی که با شرکت‌های خارجی امضاء شده مشخص می‌شود که توتال و شل از مهم ترین این شرکت‌ها هستند.

معاون وزیر نفت در پاسخ به سوالی در خصوص مشکلات وصول پول صادرات محصولات پتروشیمی به چین تصریح کرد: هیچ گاه صادرات محصولات پتروشیمی به هیچ کشوری به مشکل نخورده است، در خصوص چین هم فقط در پرداخت پول محصولات صادر شده مشکلاتی به وجود آمده بود که با رایزنی های بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی این مشکلات مرتفع شد و من مشکلی در این خصوص نمی بینم.

نوشته های مشابه

بستن