اقتصاد

مواجهه تمام ایران با محدودیت منابع آب

معاون اول رئیس جمهور گفت: تقریباً تمام مناطق کشور با محدودیت منابع آب مواجه هستند و در استان‌های شمالی کشور و استان‌های کویری و جنوب شرق و غرب کشور هر کدام با مشکل کمبود آب دست بر گریبان هستند.

 «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از طرح ارتقای کیفیت آب شرب جنوب تهران اظهار داشت: خرسند هستیم که یکی از طرح‌های مهم کشور در بخش آب شرب امروز به بهره برداری رسید و خدمت جدیدی به مردم عزیز جنوب تهران ارائه می‌شود.

وی افزود: اینجا از دست اندرکاران، پیمانکاران و مشاورین طرح و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) تشکر می کنم؛ طرح‌های مهمی در کشور توسط این قرارگاه اجرا می‌شود و قرارگاه توانسته است اجرای پروژه‌های اولویت دار دولت را به موقع به انجام برساند.

جهانگیری با بیان اینکه “ایران کشوری است که مسئله محدودیت منابع آب از اصلی‌ترین مسائل کشور محسوب می‌شود”، گفت: برای برنامه ریزی در جهت توسعه پایدار باید همواره محدودیت‌ها را در نظر گرفت و در میان محدودیت‌های مختلف هیچ محدودیتی به اندازه محدودیت منابع آب قابل توجه نیست.

وی ادامه داد: تقریباً تمام مناطق کشور با محدودیت منابع آب مواجه هستند و در استان‌های شمالی کشور و استان‌های کویری و جنوب شرق و غرب کشور هر کدام با مشکل کمبود آب دست بر گریبان هستند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه کمبود آب باید به مسئله ای ملی و مورد توافق همگان در کشور تبدیل شود، گفت: همه ارکان نظام باید برای حل مسئله کمبود آب بسیج شوند.

وی افزود: مسئولیت اصلی مدیریت منابع آب بر عهده وزارت نیرو است و در دولت یازدهم تمرکزی جدی بر این موضوع معطوف شد و دشت‌هایی که با عدم تعادل مواجه بودند شناسایی و طرح تعادل بخشی در این دشت‌ها به اجرا درآمد که البته باید در دولت دوازدهم نیز با جدیت بیشتری ادامه پیدا کند.

جهانگیری با اشاره به برگزاری مستمر و مرتب جلسات شورای عالی آب در دولت یازدهم، خاطر نشان کرد: در دولت یازدهم بیش از ۳۱ جلسه رسمی شورای عالی آب برگزار شد و این در حالی است که در دوره‌های گذشته تعداد جلسات این شورا تک رقمی بوده است.

وی ادامه داد: ممکن است نیاز داشته باشیم که از خارج از کشور و از دریا منابع آب مورد نیاز کشور را تأمین کنیم.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به بخش مرکزی کشور باید به یک طرح جدی در کشور تبدیل شود و تأمین آب با نمک زدایی از آب دریا و از طریق آب شیرین کن نیز توجه کنیم چرا که در بسیاری از کشورها آب مورد نیاز از این طریق تأمین می‌شود اما در ایران توجه چندانی به این روش صورت نگرفته است.

وی افزود: دیپلماسی قوی برای احیای حق ایران از منابع مشترک آب با کشورهای همسایه بسیار حائز اهمیت است و باید از طریق مذاکره و دیپلماسی قوی از حق آب ایران از منابع مشترک آب حفاظت کنیم.

این عضو کابینه دولت با اشاره به مجوز مقام معظم رهبری برای برداشت منابع از صندوق توسعه ملی در دولت یازدهم، گفت: در دولت یازدهم تنها موردی که با اجازه خاص رهبر معظم انقلاب از منابع صندوق توسعه ملی برداشت کردیم، برای تأمین آب بود و دولت با استفاده از ۸ میلیارد دلار از منابع این صندوق کارهای بزرگی در حوزه آب و خاک کشور به خصوص مهار آب‌های مرزی انجام داد که در آینده اخبار آن به اطلاع مردم خواهد رسید و موجب خرسندی مردم خواهد شد.

وی ادامه داد: باید در مصرف آب مورد نیاز کشاورزی صرفه جویی کنیم و خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی طرح‌های متعددی در این راستا تدوین کرده که تهیه الگوی کشت، کشت‌های متناسب با مناطق مختلف و استفاده از روش‌های نوین آبیاری و آبخیزداری از جمله این طرح‌ها است.

جهانگیری با بیان اینکه “یکی از موضوعاتی که بصورت جدی در دستور کار دولت قرار دارد تأمین آب شرب با کیفیت مناسب برای همه مناطق کشور است”، گفت: این موضوع بسیار مهم است چرا که سلامت مردم از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه مسئولین کشور است و کیفیت کالا و خدماتی که دولت به مردم عرضه می‌کند باید به گونه ای باشد که مردم دغدغه ای در خصوص سلامت خود نداشته باشند و کیفیت آب در این زمینه از اهمیت دو چندان برخوردار است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برخی نگرانی‌های چندی پیش در خصوص کیفیت آب برخی مناطق تهران گفت: در این زمینه دولت برنامه ریزی کرده بود که چنانچه کیفیت آب این مناطق از حداقل لازم پایین تر باشد، آب شرب و آب مورد نیاز مصرف خانگی به شکل آب بسته بندی به مردم این مناطق ارائه شود اما خوشبختانه با تلاش جدی دست اندارکاران شرکت آبفای تهران پیش از آنکه کیفیت آب این مناطق به درجه نگران کننده برسد، با سرمایه گذاری لازم آب مورد نیاز و با کیفیت برای ۳٫۵ میلیون نفر از جمعیت جنوب تهران تأمین شد.

وی افزود: یکی از دغدغه‌ها این است که با وجود حجم بالای سرمایه گذاری برای تصفیه آب، در برخی منازل استفاده‌های غیر شرب از آب انجام شود که در این زمینه از مردم می‌خواهیم در مصرف آب شرب صرفه جویی کنند چرا که سرانه مصرف آب در کشور ما دو برابر مصرف مردم در سایر کشورها حتی کشورهایی که هیچگونه محدودیت و مشکلی در خصوص منابع آب ندارند، است.

جهانگیری با تاکید بر اینکه مردم ساکن روستاها نیز باید همانند ساکنین شهرها از آب شرب با کیفیت مناسب برخوردار باشند، گفت: زمانی که اعلام شد آبرسانی به ۶ هزار روستا در کشور از طریق تانکر انجام می‌شود، دولت تدبیر و امید تمرکز جدی بر این موضوع معطوف کرد و گام‌های موثری در راستای آبرسانی به روستاهای کشور برداشته شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه “آب مصرف شده باید مجدداً به چرخه مصرف باز گردد”، گفت: باید از آب به چرخش درآمده در مصارف مختلف از جمله صنعت استفاده شود و از آسیب زدن پساب به محیط زیست جلوگیری شود.

وی افزود: وزارت نیرو از وزارتخانه‌های موفق در اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است؛ وزارت نیرو پیشرفت مناسبی در اجرای طرح‌های اولویت دار اقتصاد مقاومتی داشته است که مشارکت دادن بخش خصوصی به طرح‌های آب و فاضلاب کشور از جمله دستاوردهای این وزارتخانه است.

نوشته های مشابه

بستن