اقتصاد

ناکامی خصوصی سازی در واگذاریهای شهریور ماه

بلوک‌های ۱۶.۷۵ درصدی ذوب‌آهن اصفهان و ۹۵ درصدی سرمایه‌گذاری گسترش و توسعه صنعت در کنار ۷۷ تخته فرش دولتی در حالی در شهریور امسال روی میز مزایده گذاشته شد که خریداران توجهی به آنها نکردند.

 بلوک‌های ۱۶٫۷۵ درصدی ذوب‌آهن اصفهان و ۹۵ درصدی سرمایه‌گذاری گسترش و توسعه صنعت در کنار ۷۷ تخته فرش دولتی در حالی در شهریور امسال توسط سازمان خصوصی سازی روی میز مزایده گذاشته شد که خریداران توجهی به آنها نکردند.

بر اساس این گزارش؛ بلوک ۱۶٫۷۵ درصدی سهام شرکت ذوب‌آهن اصفهان شامل ۵ میلیارد و ۵۵۶ میلیون و ۳۶۱ هزار و ۴ سهم این شرکت برای چندمین بار طی ماه‌های گذشته، در روز ۱۳ شهریورماه در فرابورس عرضه شد که باز هم خریداران به آن اقبالی نشان ندادند.

این میزان سهام به قیمت پایه هر سهم ۸۱۰ ریال توسط سازمان خصوصی‌سازی به وکالت از صندوق بازنشستگی فولاد به‌صورت یکجا و نقد یا ۱۵ درصد نقد و بقیه اقساط ۶ ‌ماهه، با نرخ سود ۱۳ درصد در بازار دوم فرابورس ایران عرضه شده بود.

گفتنی است سازمان خصوصی‌سازی پیش‌تر هم این میزان سهام را با قیمت پایه هر سهم ۸۵۰ ریال و نیز با شرایط یکجا و نقد یا ۲۰ درصد نقد و بقیه اقساط ۶ ‌ماهه در مدت ۳ سال در روز دهم تیرماه امسال روانه میز فروش کرده بود که خریداران به آن اقبالی نشان ندادند.

از سوی دیگر بلوک ۹۵ درصدی سهام شرکت سرمایه‌گذاری گسترش و توسعه صنعت نیز در حالی هفته گذشته به ارزش کل پایه ۱۰۵۵ میلیارد و ۲۴۱ میلیون ریال توسط سازمان خصوصی‌سازی روی میز مزایده رفت که خریداران به این بلوک دولتی هم اقبالی نشان ندادند.

بر اساس این گزارش؛ این بلوک ۸۰ میلیون و ۷۵۰ هزار سهمی شرکت سرمایه‌گذاری گسترش و توسعه صنعت به قیمت ۱۳ هزار و ۶۸ ریال برای هر سهم جهت این واگذاری قیمت‌گذاری و به‌صورت ۳۰ درصد نقد و بقیه اقساط شش ماهه در مدت ۴ سال عرضه شده بود.

همچنین مبلغ سپرده شرکت در مزایده این شرکت نیز ۳۱ میلیارد و ۶۵۷ میلیون و ۲۳۰ هزار ریال تعیین شده بود که در صورت وجود متقاضی، خریدار می‌بایست ۳۰ درصد مبلغ پیشنهادی خود را در مدت ۲۰ روز کاری به حساب دولت واریز کند.

این گزارش می افزاید: تعداد ۷۷ تخته فرش نیز به ارزش کل پایه ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان هفته گذشته توسط این سازمان روی میز مزایده گذاشته شد که خریداران اقبالی به آنها نشان ندادند.

بر اساس این گزارش؛ این سازمان پیش‌تر با انتشار آگهی اعلام کرده بود قصد دارد این تعداد فرش را به صورت کاملا نقد روی میز فروش بگذارد و مبلغ سپرده شرکت در این مزایده را نیز ۳۲۱ میلیون ریال عنوان کرده بود. با وجود این خریداران برای خرید این فرش‌ها به سازمان خصوصی‌سازی نیامدند.

گفتنی است؛ این ۷۷ تخته فرش دولتی پیش‌تر در فروردین و تیرماه امسال نیز به‌صورت کاملا نقد و با همین قیمت پایه برای فروش عرضه شده‌اند و خریداران اقبالی به آنها نشان نداده‌اند.

نوشته های مشابه

بستن