نشانه‌های شتاب در حرکت چرخ‌های اقتصاد

|
0 دیدگاه

سازمان برنامه و بودجه کشور در جلسه چهارشنبه هیات وزیران، گزارشی از آخرین آمار شاخص های کلان اقتصادی در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۶ که توسط مرکز آمار ایران محاسبه شده است، ارایه کرد.

 همواره یکی از مسائل مزمن و دیرپای اقتصاد کشور نوسانی و پایین بودن رشد اقتصادی در کشور بوده است که اطمینان فعالان اقتصادی برای حضور پرقدرت در اقتصاد کشور را با چالش جدی مواجه می کند.

دولت یازدهم در شرایطی که با رشد منفی و رکود تورمی بی سابقه در نیم قرن اخیر کار خود را آغاز کرد، به استثناء وقفه کوتاهی که به دلیل کاهش شدید قیمت نفت حاصل شد، همواره رشد اقتصادی را به صورت مثبت حفظ کرده و ارتقا بخشیده است؛ به گونه ای که در سال ۱۳۹۵ رشد دو رقمی که در منطقه و بسیاری از کشورها متمایز است، حاصل کرد.

دو نکته مهم و مطرح در رشد چشمگیر اقتصادی، یکی بالا بودن سهم نفت در رشد اقتصادی و دیگری منفی بودن رشد صنعت ساختمان بود که از سوی منتقدان نیز برجسته تر نیز می شد. براساس آخرین گزارشی که امروز سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در دولت ارایه کرد، سهم رشد اقتصادی در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۶ بدون نفت ۷ درصد و سهم رشد با احتساب نفت ۶٫۵ درصد گزارش شده است. همچنین براساس گزارش مرکز آمار ایران، رشد صنعت ساختمان در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۶ به میزان ۷٫۱ درصد افزایش یافته و این درحالی است که در سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۵ نیز رشد صنعت ساختمان مثبت گزارش شده بود.

رشد ۳٫۶ درصدی در بخش کشاورزی، ۴٫۹ درصد در گروه صنعت، ۸٫۳ درصد در خدمات و ۴٫۶ درصد در معدن حاکی از توازن و توزیع آن در میان بخش های گوناگون اقتصادی است.

همچنین این گزارش از رشد مثبت سرمایه گذاری به میزان ۷٫۱ درصد که در پنج سال گذشته با مشکل مواجه بود و افزایش میزان مصرف نهایی خصوصی به میزان ۶٫۹ و مصرف نهایی دولتی به میزان ۶٫۵ درصد خبر می دهد.

این آمارهای مثبت و امیدوارکننده حاکی است که چرخ های اقتصاد کشور با اتخاذ سیاست های توأم با تدبیر و پایداری بر سیاست ها و تاکید بر انضباط و هماهنگی به تدریج شتاب بیشتری می گیرد و امید است که سال جاری، سال استمرار رشد در کشور باشد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.