اقتصاد

وعده ساخت ۱۰۰ خانه برای طرح بدون منابع مالی

در حالی وزیر راه و شهرسازی وعده ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای دهک‌های کم‌درآمد را در سال جاری داده که هنوز منابع مالی مورد نیاز اجرای طرح مسکن اجتماعی و حمایتی از سوی دولت تامین نشده است.

 عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به تازگی از ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای اقشار کم‌درآمد در قالب طرح مسکن اجتماعی خبر داده است.

عباس آخوندی با بیان این‌که گروه‌های کم درآمد جامعه برای تامین مسکن با مشکل روبروند گفته است: این گروه‌ها تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند بهزیستی، کمیته امداد، تامین اجتماعی و  کمی نیز تحت پوشش بنیاد مسکن  هستند.

وی با بیان این‌که کسانیککه در طرح مسکن مهر ثبت‌نام کردند به هیچ وجه مشمول آن نبودند، افزود:‌ با توجه به این مسئله به جای این‌که دوباره یک صف بی‌جهت درست کنیم، به سازمان‌هایی که وظایف اجتماعی دارند اعلام کردیم خودتان مشکل مسکن گروه‌های تحت پوشش را حل کنید.

وی با بیان این‌که دولت برای ساخت واحدهای مسکونی، زمین و تسهیلات را در اختیار بنیاد مسکن قرار می‌دهد، تصریح کرد:‌ در قالب طرح مسکن اجتماعی سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در برنامه است و امسال ۱۰۰ هزار واحد اول را برای گروه‌های کم‌درآمد عملیاتی می‌کنیم.

طی چهار سال دولت یازدهم وعده با  مسکن اجتماعی عجین شده بود؛ با وجود آن‌که از همان آغاز به کار دولت تدبیر و امید مسئولان وعده‌های متعددی را برای اجرای طرح دادند که هیچکدام از آنها عملیاتی نشد. در جدیدترین نمونه نیز عالی‌ترین مقام وزارت راه و شهرسازی وعده ساخت ۱۰۰ هزار واحد را طی سال‌جاری داده است، این در حالی است که مقام مسئول بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از عدم تخصیص هیچگونه منابع مالی و تسهیلات بانکی برای اجرای طرح مسکن اجتماعی و حمایتی اقشار کم درآمد و آسیب پذیر خبر داده است.

جواد حق‌شناس با بیان این‌که قرار است برای تامین منابع مالی ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ۲۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی و ۴۲۰ میلیارد تومان یارانه دولتی پرداخت شود، اظهار کرد: انتظار داشتیم امسال منابع مالی مسکن اجتماعی تخصیص یابد، برای تخصیص اعتبارات مورد نیاز جلسات متعددی با مسئولان بانک مرکزی برگزار شده و در نهایت بانک مرکزی بانک مسکن را به عنوان بانک عامل پرداخت تسهیلات معرفی کرد، اما این بانک‌ می‌گوید برای پرداخت  تسهیلات منابعی ندارد. از سوی دیگر یارانه‌ این طرح نیز در قالب تملک دارایی‌ها و اوراق قرضه تاکنون حاصل نشده است.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اوایل تیرماه امسال با اعلام این‌که دولت و بانک مرکزی تأمین اعتبارات مسکن اجتماعی را تعهد داده‌اند به تسنیم گفته بود:‌ این طرح پس از تأمین اعتبارات در نیمه نخست امسال اجرایی می‌شود.

تابش با بیان این‌که پس از مصوبه اواخر سال گذشته دولت درباره مسکن اجتماعی،‌ باید منابع مورد نیاز این طرح تأمین می‌شد ادامه داد: منابع مورد نیاز مسکن اجتماعی هم شامل ۲۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، ۱۶۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض و ۳۰۰ میلیارد تومان مابه‌التفاوت سود سال اول است.

وی با بیان این‌که مسئله تأمین منابع مالی در سازمان برنامه و بودجه نهایی شده است، تصریح کرد: معاون نظارت راهبردی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در نامه‌ای به رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده که منابع مورد نیاز طرح مسکن اجتماعی باید از یک جایی تأمین شود.

رییس بنیاد مسکن یادآور شد: در جلسه‌ای که با دکتر نوبخت داشتیم، وی قول داده که منابع مالی بلاعوض در نیمه نخست امسال تأمین شود.

تابش بیان کرد:‌ در جلسه پریشب با آقای دژپسند معاون اقتصادی بانک مرکزی در این‌ رابطه نیز بر تعهد بانک مرکزی برای اجرایی شدن مسکن اجتماعی در نیمه نخست امسال تأکید شد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن