اقتصاد

گره نقل و انتقالات ارزی با برجام هم باز نشد

سهولت در نقل و انتقال ارزی یکی از دستاوردهای اعلامی دولتی ها در برجام بود، ولی گذشت دو سال از برجام نشان میدهد که کماکان صرافی ها عهده دار این کار هستند.

،قبل از برجام همواره دولتمردان به ویژه شخص رئیس جمهور تأکید می کردند اگر بتوانیم با غرب به توافق برسیم تمام مشکلات کشور حل می شود حتی آب خوردن! ولی دو سال گذشت و طبق اذعان رئیس کل بانک مرکزی دستاورد برجام برای کشورمان «تقریبا هیچ» بود.

یکی از وعده هایی که قبل از برجام از سوی دولت و مدیران ارشد نظام بانکی به مردم داده می شد این بود که اگر برجام امضا شود تحریم ها برداشته شده و براحتی میتوان با خارجی ها معامله کرد.

سهولت در نقل و انتقال ارز هم در همین راستا بعنوان دستاورد برجامی دولت اعلام می شد ولی طی دو سالی که از برجام گذشت گره ای از این مشکل برای فعالان اقتصادی باز نشد و کماکان صرافی ها هستند که به نقل و انتقال ارز می پردازند.

در مصاحبه ها و گزارش های دریافتی از بازاری ها درباره وضعیت کسب و کارشان بعد از برجام همواره  تجار و فعالان اقتصادی تأکید می کنند برجام برایشان بهتر که نشده حتی بدتر هم شده است!

تجار از عدم برقراری نقل و انتقال ارز از طریق بانک ها گله دارند و می گویند باز خدا پدر صراف ها را بیامرزد که کارمان را راه می اندازند؛  هرچند که دلشان در معامله با صراف ها قرص نیست و می گویند اطمینان نداریم که صرافی ای که پولمان را به او داده ایم فردا هست یا نه ولی چاره ای هم جز اعتماد به آنها نداریم.

یکی از فعالان حوزه فناوری از بدشدن وضعیت کسب و کارشان بعد از برجام می گوید و تأکید دارد: قبل از برجام با شرکت های بزرگ به راحتی کار می کردیم ولی برجام ترسی در دل این شرکت ها ایجاد کرد که دیگر حاضر به شراکت با ما نیستند.

این فعال حوزه فناوری از عدم برقراری روابط بانکی با شرکای خارجی گله کرده و می گوید: می گفتند با برجام براحتی می توانیم پول را بین ایران و خارج از طریق نظام بانکی جابه جا کنیم ولی در این مدت حواله پول فقط از طریق صرافی ها انجام می شود.

وی می گوید: فرض کنید برای یک معامله مجبوریم یک میلیارد تومان پول را به صرافی بدهیم و او هم قول میدهد که پول فردا حواله شود ولی معلوم نیست که قول او چقدر اعتبار دارد و اصلا تا فردا هست یا نه! در معامله با بانک ها میترسیم و احتمال خطا را می دهیم چه رسد به صرافی ها!

تاجر دیگری که به دلیل حوزه فعالیتش ناچار به ارتباط با شرکای خارجی اش است می گوید: بعد از برجام و قبل از آن نقل و انتقال وجوه فقط از طریق صرافی ها انجام می شد و بانک ها دخالتی در این کار نداشتند.

وی می گوید: باز خدا پدر صراف ها را بیامرزد که از طریق آنها با هزار دلشوره هم که شده پولمان را جابه جا می کنیم وگرنه دیگر هیچ کاری نمی توانستیم انجام دهیم.

به گزارش تسنیم، وضعیت فعلی نقل و انتقال ارز از طریق صرافی ها درحالی همچنان پایدار است که تصور می شد بعد از برجام تمام این امور از طریق بانک ها انجام شود و در بازار آزاد فعالیت صرافی ها مدیریت شود.

یکی از فعالان بازار ارز می گوید: در زمان برجام می گفتند هر کسی می تواند یک حساب ارزی داشته باشد تا از طریق آن حساب امور نقل و انتقال و … را شخصاٌ انجام دهد ولی در واقعیت این خبر وعده ای بیش نبود.

این فرد که سالها سابقه کار در صرافی های خیابان فردوسی را دارد می گوید: اگر برجام واقعا درست اجرا می شد خیلی از قیمت ها در بازار شکسته می شد ولی آنچه در شعارهای مسئولان بود با واقعیت تفاوت دارد.

وی البته این را هم گفت که در بانک ها حواله های بانکی به صورت محدود برای برخی شرکت ها و ارگان های خاص انجام می شود ولی برای تجار و کسبه ای که قصد معاملات ارزان تر را دارند این امکان مهیا نیست و باید سراغ صرافی ها بروند.

بنابراین بعد از برجام هم به مانند قبل از آن، مردم در صورتی که قصد انتقال ارز را به هر منظوری داشته باشند باید سراغ صرافی ها بروند تا از طریق آنها و کارگزاران‌شان در کشورهای هدف انتقال پول صورت گیرد.

البته ضعف نقل و انتقال ارز بعد از برجام طبق سایر موارد مربوط به بدعهدی های غرب است چراکه همچنان برای تجارت با اروپا با وجود برقراری روابط محدود کارگزاری بانکی، نارسایی هایی وجود دارد.هرچند علت اصلی آنهم، ممکن نبودن نقل و انتقال دلاری به واسطه تحریم یوترن (U-Turn) است. هر چند در این خصوص گروهی معتقدند که تیم مذاکره کننده در جریان تنظیم متن برجام به این موضوع توجه لازم را نداشته و گروه دیگر معتقدند به دلیل مخاطره ای که رفع تحریم یوترن می توانست به همراه داشته باشد، این موضوع به طور مستقیم در متن برجام قید نشد.

ولی ریشه اصلی این مشکلات هر چه هم باشد باز هم نمی تواند عملکرد ضعیف دولت و بانک مرکزی را در این زمینه توجیه کند چراکه انتظار سهولت در برقراری روابط بعد از برجام را دولت در بین مردم و فعالان حوزه تجارت ایجاد کرده بود. البته اگر همین الان از بانک مرکزی سوال شود که چرا فعالان اقتصادی با گذشت دو سال از برجام نمی توانند نقل و انتقال ارز داشته باشند این پاسخ دریافت خواهد شد که هیچ مشکلی وجود ندارد و تاثیر مثبت برجام بر نقل و انتقالات ارزی مشهود است.

مدیران بانک مرکزی سال قبل در گردهمایی که به منظور تشریح دستاوردهای برجام برگزار شده بود به تعریف و تمجید از برجام پرداخته و بارها اعلام کردند که برجام تاثیر قابل توجهی در نقل و انتقالات ارزی داشته است.

نوشته های مشابه

بستن