اقتصاد

۱۴۰۰ کود قلابی در کشور شناسایی شد

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۱۴۰۰ کود قلابی با کمک دستگاههای نظارتی در کشور شناسایی و رد شد که ۳۳۸ مورد آن وارداتی بوده است و اکنون از سلامت کودهای مصرفی اطمینان داریم.

، اسکندر زند امروز در همایش سراسری آغاز سال زراعی ۹۶ – ۹۷ اظهار کرد: ۶۰ رقم جدید در سال گذشته در حوزه محصولات پاییزه برای مناطق مختلف کشور معرفی شده است که امیدواریم در سال زراعی جاری مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: ارقام کلزا نیز در دست معرفی است به طوریکه زمینه تکثیر آن نیز انجام شده تا در سال زراعی جاری مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور ادامه داد: کمک به توسعه ارقام جدید باید در دستور کار قرار داشته باشد و ارقام مختلفی که تولید شده در بازار مورد استفاده قرار گیرد و نفوذ داشته باشد که عملیات ترویجی نیز در این خصوص در حال انجام است. همچنین عملیات به‌زراعی نیز به عنوان یک امر مهم باید توجه شود.

زند با بیان اینکه راه نجات تولید خصوصی‌سازی آن است گفت: تا به امروز ۴۳ رقم واگذار شده است و ما آمادگی داریم که بقیه این ارقام نیز به بخش خصوصی واگذار شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در موسسه تحقیقات دیم دو رقم گندم و نخود معرفی شد که باید برای افزایش ضریب نفوذ آنها نیز اقدماتی صورت بگیرد.

این مقام مسئول ادامه داد: موسسه چغندر قند نیز ۱۵ رقم مقاومت خارجی را معرفی کرده و سازگاری آنها با شرایط داخلی را بررسی و آزمایش کرده است.

زند گفت: موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی در سال گذشته ۱۹ آفت‌کش جدید را با کمک سازمان تحقیقات معرفی کرده است که ۴ مورد‌ آن مورد به کشت پاییزه پیش روی کشاورزان است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۶۲۵ سم با مراجعه به ما برای ثبت محصول خود اقدام کرده‌اند که از این تعداد ۱۷۵ مورد آن مورد آزمایش قرار گرفته‌اند اما ۲۵ مورد آن رد شده است که این به معنی آن است که قبلا این سموم در بازار استفاده شده است.

وی با بیان اینکه در مدیریت تغذیه ۲۷ درصد افزایش عملکرد وجود دارد گفت: ۷۰۰ نمونه را کنترل کیفی کرده‌ایم که تنها یک درصد آنها از لحاظ آرسنیک انحراف داشته‌اند و مشکلی نیز بابت کادیون نداشت و انحرافات موجود بابت آرسنیک برطرف شد و اکنون از لحاظ فلزات سنگین مشکلی در کودهای مصرفی کشاورزان نداریم.

زند با اشاره به شناسایی کودهای تقلبی در بازار با کمک دستگاههای نظارتی گفت: ۱۴۰۰ کود تقلبی در کشور شناسایی شد و اکنون با اطمینان می‌توانیم مطرح کنیم که دیگر کود تقلبی نداریم.

۱۴۰۰ کود قلابی در کشور شناسایی و رد شد

وی اضافه کرد: از ۱۴۰۰ کود قلابی موجود در بازار ۳۳۸ مورد‌ آن وارداتی و مابقی داخلی بوده است.

نظارت بر مزارع گندم به زودی صددرصد الکترونیکی می‌شود

این مقام مسئول در پایان گفت: در بعضی از مصارف کشور نظارت صددرصد الکترونیک صورت می‌گیرد که در بخش گندم اکنون به ۴۰ درصد رسیده اما امیدواریم آن نیز به زودی صددرصد افزایش یابد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن