اقتصاد

۱۴۹ هزار میلیارد تومان دانه‌ روغنی در ۲۵ سال گذشته وارد کشور شد

مجری طرح دانه‌های روغنی با بیان اینکه سالانه حدود ۴ میلیارد دلار ارز برای واردات دانه‌های روغنی از کشور خارج می‌شود گفت: در ۲۵ سال گذشته بیش از ۳۸ میلیارد دلار معادل ۱۴۹ هزار میلیارد تومان دانه روغنی و کنجاله وارد کشور شده است.

، علیرضا مهاجر امروز در پنجمین گردهمایی کشت‌های پاییزه آغاز سال زراعی ۹۶ – ۹۷ اظهار کرد: پایداری کشت و تولید گندم و کاهش خروج سالانه حدود ۴ میلیارد دلار نفت در کنار کاهش واردات از جمله مهمترین مزیت کشت دانه‌های روغنی در کشور است.

وی افزود: در ۲۵ سال گذشته یعنی از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۵ بیش از ۳۸٫۲ میلیارد دلار معادل ۱۴۹ هزار میلیارد تومان روغن، دانه روغنی و کنجاله وارد کشور شده است.

مجری طرح دانه‌های روغنی ادامه داد: در دودهه گذشته با چالش‌های جدی در زمینه  تولید دانه‌های روغنی در کشور مواجه بودیم که از جمله می‌توان به مشکلات بازرگانی آن اشاره داشت که این مشکلات توسط شخص وزیر و معاونین حل شد و در سال‌های آینده نیز نباید شاهد چنین مشکلاتی باشیم.

حتی اگر کلزا را از کشاورز خریداری کنیم و آن را به دریا بریزیم باید پول کشاورزان پرداخت شود

این مقام مسئول گفت: اگر شده کلزا را از کشاورز بخریم و آن را به دریا بریزیم باید پول کشاورزان را پرداخت کنیم تا به تولیدمان آسیبی وارد نشود.

عزم ملی برای کاهش وابستگی به واردات دانه‌های روغنی وجود ندارد

وی گفت: نبود عزم و اراده ملی برای افزایش تولید داخل و کاهش وابستگی، عدم تمایل بخش صنعت به خرید تولید داخلی و مقابله با واردات و ضعف و نبود دانش تکنولوژی از دیگر چالشهای موجود پیش روی افزایش دانه‌های روغنی است.

مهاجر گفت: نیاز کشور به کلزا یک و نیم میلیون تن و مصرف سرانه روغن ۱۹ کیلوگرم است.

وی افزود: نیاز به کشور به کنجاله، سویا ۲٫۵ میلیون تن، ظرفیت روغن‌کشی ۵٫۵ میلیون تن، ظرفیت تصفیه روغن ۳٫۶ میلیون تن و واردات روغن خام ۱٫۳ میلیون تن و واردات دانه‌های روغنی ۱٫۴ میلیون تن است.

تولید کلزا ۳۰۰ درصد رشد کرده است

این مقام مسئول گفت: در سال جاری بیش از ۱۸۰ تا ۲ هزار تن کلزا در کشور خواهیم داشت که تولید این محصول در مقایسه با سال گذشته ۲٫۷ برابر شده و ۳۰۰ درصد رشد داشته است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: استانهای گلستان، خوزستان‌، مازندران،‌ فارس،  اردبیل و کرمانشاه رتبه‌های اول تا ششم تولید کلزا در کشور را در اختیار دارند.

وی با اشاره به اقدامات حمایتی دولت برای توسعه کشت کلزا در کشور گفت: پرداخت حق بیمه مزایای کلزا در ۱۸۰ هزار هکتار به صورت صددرصد رایگان و تامین ۱۴۵۰ بذر از جمله حمایت‌های دولت بوده است.

وی در پایان صحبت‌های خود با درخواست از دولت برای پرداخت معوقات کشاورزان گفت: خرید تضمینی دانه‌های روغنی و پرداخت به موقع بهای محصول، تامین و تدارک و ارسال به موقع آنها به استانها، اجرای پایولت‌های آموزشی و تامینی و پرداخت تسهیلات کاشت، داشت و برداشت از جمله مهمترین سیاست‌های دولت برای سال زراعی جاری است.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن