ایرانسیاست

تهران بر دشوارترین دوره تحریم های ضد ایرانی فائق آمده است

کارشناس روسی مسائل خاورمیانه گفت، این واقعیت که متوسط صادرات نفت ایران در حال حاضر به ۲.۶ میلیون بشکه در روز رسیده نشان می دهد که تهران توانسته بر دشوارترین دوره تحریم های ضد ایرانی فائق آید.

 ولادیمیر ساژین، کارشناس روسی مسائل خاورمیانه گفت، این واقعیت که متوسط صادرات نفت ایران در حال حاضر به ۲٫۶ میلیون بشکه در روز رسیده نشان می دهد که تهران توانسته بر دشوارترین دوره تحریم های ضد ایرانی فائق آید.

وی گفت، در سال ۲۰۱۲، شدیدترین ضربه به اقتصاد و منابع مالی ایران وارد شد و اتحادیه اروپا و تعداد دیگری از کشورها اقدامات محدودیت سازیی را که پیش از آن از سوی آمریکا در دستور کار قرار گرفته بود، علیه ایران به اجرا گذاشتند.

ساژین افزود: «در آن زمان، خریداران سنتی نفت ایران نظیر هند، چین، کره جنوبی، ترکیه و تایوان میزان خرید نفت از ایران به میزان قابل توجهی کاهش دادند، در حالی که سنگاپور، مالزی، آفریقای جنوبی و سریلانکا تا سال ۲۰۱۴ به طور کامل خرید نفت از ایران را متوقف کردند.»

ساژین افزود: «صادرات نفت ایران از حدود ۲٫۵ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۱ به ۱٫۱ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۳ کاهش یافت. از سال ۲۰۱۲، تهران بیش از ۱۶۰ میلیارد دلار درآمد نفتی را به دلیل تحریم ها از دست داده است.»

وی افزود، اما «سیاست واقع بینانه و عملگرایانه» پیگیری شده توسط حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در نهایت منجر به انعقاد برجام و لغو تحریم ها علیه این کشورش شد. این توافق به تهران کمک کرد تا شروع به بازیابی بخش انرژی خود کند.

وی افزود: «برای این کار، طرف ایرانی تلاش های فعالانه و همه جانبه ای را صورت داد. به ویژه، تهران بر بازپس گیری سهم خود در قبل از تحریم ها اصرار کرد.»

وی خاطر نشان کرد، تهران منتظر قیمت های بالا نماند و از طریق افزایش تولید و صادرات خود به دنبال افزایش حجم صادرات نفت خود رفت.

ساژین افزود: «محدوده قیمت ۴۰ تا ۵۰ دلاری برای هر بشکه نفت مطابق با منافع تهران است.»

وی گفت، انتظار می رود تا آوریل ۲۰۱۸ میزان تولید نفت ایران به ۴ میلیون بشکه برسد و این رقم تا سال ۲۰۲۲ به ۴٫۵ میلیون بشکه در روز بالغ شود.

این کارشناس روسی گفت: «تهران در سال های گذشته دستاوردهای فراوانی از نظر بازپس گیری موقعیت خود در بازار جهانی نفت به دست آورده است…به جرات می توان گفت که ایران توانسته از پیچیده ترین دوره تحریم های بین المللی که عمدتا بخش نفت این کشور را هدف قرار داده بود، زنده بیرون بیاید.»

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن