اقتصادصنعت و تجارت

حمایت از بخش‌خصوصی با نرخ تضمینی خرید برق

معاون وزیر نیرو سال ۹۵ را نقطه عطفی برای توسعه انرژی های تجدید پذیر خواند و گفت: در راستای اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف،نرخ تضمینی برق در سال ۹۵ اعلام شد که این مساله استقبال بخش خصوصی را به همراه داشت.

 محمد صادق زاده در پنجمین کنفرانس انرژی بادی ایران گفت: هزینه هایی که در کشور می پردازیم به این دلیل است که برنامه ریزی های اقتصادی به جای نگاه به آینده، با نگاه به گذشته صورت می گیرد.

وی افزود: خورشید به عنوان یک منبع انرژی دست کمی از منابعی مانند گاز ندارد، این در حالی است که برای استفاده از گاز به حفاری هزاران متری در خشکی و یا کف دریاها می پردازیم. اما از منبعی مانند خورشید که به سهولت در اختیار ماست غفلت می کنیم.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه در دنیای امروز انرژی های تجدید پذیر محور استفاده از انرژی در جهان است گفت:در دهه های گذشته استفاده از منابع نفت و گاز محور استفاده از انرژی بود،اما امروزه بیش از ده کشور در جهان رسما اعلام کرده اند که تا سال ۲۰۵۰ تصمیم دارند صد در صد انرژی های مورد نیاز خود را از منابع تجدید پذیر تامین کنند.برخی کشورها نیز ۷۰ و ۸۰ درصد را در برنامه خود گنجانده اند.

وی افزود: این تصمیم نه تنها برای جلوگیری از افزایش زیان های زیست محیطی منابع فسیلی است،بلکه به دلیل هزینه ۲ و ۳ سنتی به ازای هر کیلو وات،اقتصادی بودن استفاده از این منابع برای تامین انرژی های مورد نیاز را به همراه دارد.

این در حالی است که منابع فسیلی قابلیت ایجاد ارزش افزوده فراوانی دارند که استفاده از این منابع برای تامین انرژی جنبه ای جز هدر دادن آن ها ندارد.

رییس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی ایران تاکید کرد: بحث بیکاری امروز گریبان گیر ۳ تا ۴ میلیون نفر است،بر اساس آمارها این تعداد در سال های آینده به ۸ تا ۱۰ میلیون نفر می رسد.این در حالی است که استفاده از انرژی های تجدید پذیر علاوه بر حفظ محیط زیست،توانمندی ایجاد اشتغال در هر یک از مراحل تولید،نصب،استفاده و بهره وری را دارد.

معاون وزیر نیرو سال ۹۵ را نقطه عطفی برای توسعه انرژی های تجدید پذیر خواند و گفت: در راستای اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف،نرخ تضمینی برق در سال ۹۵ اعلام شد که این مساله استقبال بخش خصوصی را به همراه داشت.

وی ادامه داد: دستاورد های بسیاری در دو سال ۹۵ و ۹۶ به دست آمده است که به دلیل باز گذاشتن دست بخش خصوصی بوده است.از این جمله پیشرفت های صورت گرفته در دو پروژه سیاهپوش و آخکند است که در حدود ۱۰۰ مگاوات توربین نصب شده و تا پایان سال به شبکه سراسری می پیوندد.

صادق زاده نگرانی از نبود زیرساخت‌های قانونی برای استفاده بیشتر از بخش خصوصی برای تولید بیش از ۱۰۰۰ مگاوات تولید در سال تصریح کرد: اکنون از بین رفتن منابع آبی و کشاورزی کشور هم به دلیل تغییر اقلیم و هم به دلیل استفاده های بی رویه از منابع اتفاق افتاده است.به همین دلیل ساکنین روستاها نیز شغل خود را از دست داده و حاشیه نشین شهرها شده اند. در بهره وری از انرژی های تجدید پذیر به دلیل کم بودن هزینه راه اندازی نیروگاه های کوچک بخش خصوصی با هر توانی امکان فعالیت دارد.تحقق این امر نیازمند توانمندسازی و حمایت از این بخش است.

نوشته های مشابه

بستن