اخبارایران

خبرهای خوبی برای مردم تهران دارم

دکترعیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست از دستور ویژه رییس جمهور برای پرداخت دو میلیارد دلار از محل صندوق ذخیره ارزی برای حل مشکل پسماند کشور خبر داد.

وی با حضور در صحن علنی شورای شهر تهران با ارائه گزارشی درخصوص وضعیت محیط زیست در تهران گفت: خبرهای خوبی برای مردم تهران داریم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به جلسه روزشنبه خودبا رییس جمهور گفت: روزشنبه  جلسه‌ای یک ساعته‌ای با حسن روحانی – رییس جمهوری- درخصوص مسائل زیست‌محیطی داشتم که  آلودگی کلانشهرها، پسماند، ریزگرد، حق‌آبه تالاب‌های کشور از جمله موضوعاتی بود که در این جلسه مطرح شد. دو مشکل ابتدایی (آلودگی کلانشهرها و پسماند) آسان‌تر حل می‌شود تا دو مشکل بعدی.

کلانتری با اعلام خبری خوش گفت: رییس جمهور به من دستور داد که با محمدباقر نوبخت- معاون رییس جمهور- تماس بگیرم تا دو میلیارد دلار از محل صندوق ذخیره ارزی برای حل مشکل پسماندها از محل بودجه برای سال آینده تخصیص داده شود تا بتوانیم تا پایان چهار سال آینده مشکل پسماندهای کشور را حل کنیم.

وی با بیان اینکه وضعیت آلودگی کلانشهرها به طور نسبی بهتر شده است، گفت: تعداد روزهای آلاینده کمتر از نصف روزهای آلاینده در سال ۹۱ بوده است اما به طور متوسط هنوز حدود ۹۰ روز هوای آلوده داریم که از شورا و شهرداری تهران می‌خواهم اقدام عملی در این زمینه انجام دهیم. کمتر حرف بزنیم بلکه تصمیم بگیریم که چه کنیم. به عنوان مثال ۳۰ درصد آلودگی هوای تهران متعلق به کامیون‌هایی است که شبانه وارد تهران می‌شوند که معمولا عمر بالای ۱۰ سال دارند و هیچ‌کس این کامیون‌ها را نمی‌بیند چراکه وقتی خواب هستیم وارد تهران می‌شوند و هنوز در خواب هستیم که تهران را ترک می‌کنند اما آلودگی‌شان را برای مردم به جای می‌گذارند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه همه مسائل به صورت تئوری حل نمی‌شود،اظهارکرد: مشکل اصلی تهران، آلودگی هوا است و ممکن است که برای حل این مشکل حتی چند کارخانه هم تعطیل شود که باید همه با هم کمک کنیم تا این مشکلات حل شود اما قبول کنید اگر شما اراده کنید تا مشکلات حل شوند باید در مقابل گادفادرهایی (پدرخوانده) قرار بگیرید که زورشان هم کم نیست.

وی با بیان اینکه ۴۲۲ صنعت آلاینده در تهران شناسایی شده و سازمان حفاظت محیط زیست نیز به آن‌ها اخطار داده است، گفت: شهرداری جریمه این واحدهای آلاینده را باید صرف رفع آلودگی کند نه اینکه این جریمه را صرف کارهای دیگر کند و برای رفع کسری بودجه‌اش در نظر بگیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن