اقتصاد

خودروهای برقی تقاضای جهانی نفت را به اندازه تولید ایران کاهش می‌دهند

تحلیلگران موسسه بارکلیز پیش بینی کردند گسترش استفاده از خودروهای برقی و بهره وری بیشتر در مصرف سوخت ممکن است میزان تقاضای جهانی برای نفت را به میزان تولید نفت ایران یعنی ۳.۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

 تحلیلگران موسسه بارکلیز پیش بینی کردند که گسترش استفاده از خودروهای برقی و بهره وری بیشتر در مصرف سوخت ممکن است میزان تقاضای جهانی برای نفت را به میزان تولید نفت ایران یعنی ۳٫۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

این گزارش حاکی است، با گسترش حضور خودروهای برقی در جاده ها و خیابان های کشورهای جهان و بهبود بهره وری در مصرف سوخت، تا سال ۲۰۲۵ میلادی، میزان تقاضای جهانی برای نفت ۳٫۵ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت. این رقم تقریبا معادل تولید نفت ایران، سومین تولید کننده بزرگ عضو اوپک است. ایران هم اکنون حدود ۳٫۸ میلیون در روز نفت تولید می کند.

اگر خودروهای برقی تا سال ۲۰۴۰ میلادی یک سوم از بازار خودروی جهان را تصاحب کنند، میزان تقاضای جهانی ۹ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت که معادل حدود ۹۰ درصد کل تولید نفت عربستان است. اوپک پیش بینی کرده که میزان تقاضای جهانی برای نفت امسال به ۹۶٫۸ میلیون بشکه در روز برسد.

برخی از بزرگترین بازارهای خودروسازی جهان اخیرا پیشنهاد کرده اند که استفاده از خودروهایی که از سوخت های فسیلی استفاده می کنند ممنوع یا محدود شود. این بازارها شامل کشورهای اروپایی نظیر فرانسه، آلمان و انگلیس و بازارهای رو به رشدی نظیر چین و هند هستند. کالیفرنیای آمریکا نیز در حال بررسی اعمال چنین محدودیتی است.

با این حال، بارکلیز عنوان کرده که همچنان موانع متعددی بر سر راه گسترش استفاده از خودروهای برقی در جهان وجود دارد. قیمت بالا و عمر پایین باتری می تواند تمایل مصرف کنندگان برای خرید این خودروها را کاهش دهد.

نوشته های مشابه

بستن