اقتصادبورس، بانک، بیمهویژه ها

سو آپ ریال و لیر امضاء شد

رییسان کل بانک های مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، نهایی و اجرایی شدن موافقتنامه 2 کشور درباره سوآپ دوجانبه ریال- لیر را به طور رسمی اعلام کردند.

در سفر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران به آنکارا، «ولی الله سیف» و «مراد چاتین کایا» رییسان کل بانک های مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، در ادامه مذاکرات دوجانبه خود سند نهایی سوآپ دوجانبه ریال- لیر را امضا کردند.

بر این اساس، ۲طرف اعتباری به میزان پنج میلیارد لیر و معادل آن به ریال ایران را که در اختیار بانک های عامل ۲کشور است، به یکدیگر تخصیص دادند که برای گشایش اعتبارات اسنادی به نفع بازرگانان ۲ کشور با سررسید پرداخت یکساله استفاده شود.

براساس این موافقتنامه که با هدف تسهیل تجارت با استفاده از ارزهای ملی برای «تامین مالی تجارت» و «سرمایه گذاری مستقیم» ۲کشور انجام شده است، ریال ایران و لیر ترکیه به راحتی قابلیت تبدیل به یکدیگر را خواهند داشت که به کاهش هزینه های تبدیل و نقل و انتقالات وجوه ارزی برای بازرگانان هر ۲طرف، بدون نیاز به استفاده از ارزهای واسط منجر می شود.

همچنین در این دیدار درباره موضوع اتصال سوییچ ملی ایران و ترکیه مقرر شد در ۲هفته آتی نشستی به منظور بررسی زیرساخت های فنی و پیش بینی راهکارهای لازم در این زمینه بین بخش های فناوری بانک های مرکزی ۲کشور برگزار شود.

در صورت تحقق این مهم، امکان استفاده شهروندان ایرانی و ترکیه ای از خدمات بانکداری الکترونیک به صورت مشترک تسهیل می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن