اقتصادصنعت و تجارت

ضرورت حمایت از بخش غیردولتی اقتصاد

مسجدجامعی مطرح کرد؛ پیشنهاد تشکیل کمیسیون اصناف در شورای شهر تهران

علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران در دیدار با احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران ضمن ابراز گلایه های اصناف از شورای شهر بر ضرورت حمایت از بخش غیردولتی اقتصاد تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، علی فاضلی با بیان این مطلب که اقتصاد غیر دولتی قابل مقایسه با سایر حوزه های اقتصادی نیست، گفت: هم اکنون در تولید برخی از کالاها همچون پوشاک منحصر به فرد عمل می کنیم به طوری که ۹۷ درصد تولید پوشاک در حوزه اصناف است و در این میان صنعت سهم سه درصدی دارد.

فاضلی در ادامه به ملاقات اخیر هیات رئیسه اتاق اصناف ایران با مراجع قم اشاره کرد و افزود: در گذشته اشخاصی در بازار بودند که حرمت بسیاری داشتند و اکنون برای آنها جایگزینی نداریم ؛  متاسفانه هم اینک بین روحانیت و بازار فاصله افتاده است .

پیشنهاد تشکیل کمیسیون اصناف در شورای شهر تهران

در ادامه این دیدار احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران از واردات بی رویه کالاهای چینی به کشور انتقاد کرد و ضمن بیان اینکه هم اکنون بازار ایران در دست چین  و محصولات چینی افتاده است، تصریح کرد: عقبه ی بازار به شدت به هم ریخته و همه به نوعی وارد کار تجارت( بیزینسمن) شده اند.

وی با تاکید بر این نکته که در شرایط فعلی اصناف نیازمند باز تعریف و بازسازی هستند، افزود: همان طور که صنف ناشران با بهره گیری از پیشکسوتان توانستند صنف را بازسازی کنند، هم اینک انتظار می رود که بقیه اصناف نیز به بازسازی و بازتعریف صنف خود بپردازند.

مسجد جامعی همچنین انجام فعالیت های فرهنگی از سوی صنوف را متذکر شد و گفت: توقع ما از صنوف این است که نقش بیشتری در مسایل فرهنگی ایفا کنند و حداقل همچون دیرینان خود، نسبت به امور محله  و بازار تعهد داشته باشند.

وی در ادامه از طراحی سه کمیته کاری در شورای شهر خبر داد و پیشنهاد تشکیل کمیسیون اصناف در شورای شهر تهران را مطرح کرد.

در ادامه این نشست، مشاور عالی فرهنگی و پارلمانی اتاق اصناف ایران گفت: آقای مسجد جامعی از چهره های فرهنگی بسیار دوست داشتنی نظام هستند و خاطرات بسیار خوبی از ایشان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین شورای شهر به یادگار مانده است.

منصور حسینی همچنین با اشاره به بخشی از دغدغه های رئیس اتاق اصناف ایران، افزود: مواردی که جناب آقای فاضلی مطرح کردند، بخشی از درد و دل های ما در حوزه اجتماعی و فرهنگی است.

وی همچنین ضمن اشاره به فعالیت سه میلیون واحد صنفی در کشور عنوان کرد: با احتساب دو نفر شاغل در هر واحد صنفی، اتاق اصناف اشتغال  ۶ میلیونی را تحت پوشش دارد و جامعه ی ۲۰ تا ۲۴ میلیونی را هم خانواده های اصناف تشکیل می دهند.

حسینی ادامه داد: برای نهادینه کردن امور فرهنگی اتاق اصناف ایران، بنیاد فرهنگی اصناف ایران تاسیس و چند ماموریت مهم فرهنگی در خصوص اصناف و بازار به آن محول شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن