اقتصادبورس، بانک، بیمه

لیزینگ های مسکن فعال می شوند

تامین 70 درصد قیمت مسکن درقالب تسهیلات

محمد هادی دبیر کل انجمن لیزینگ ایران با اشاره به تدوین آیین‌نامه لیزینگ مسکن، گفت: کارگروهی ویژه در حال تدوین آیین‌نامه‌ای پیشنهادی به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است، تا خلاء‌های موجود در حوزه لیزینگ مسکن برطرف شود.

وی، درخصوص نتیجه مصوبه شورای پول و اعتبار برای طرح لیزینگ مسکن، اظهارداشت: بانک مرکزی دستورالعمل در قالب دستورالعمل اجرایی شرکت‌های لیزینگ، لیزینگ مسکن را برای شرکت‌های لیزینگ غیربانکی تصویب کرد.

وی افزود: در دستورالعمل بانک مرکزی این جمله فقط قید شده که شرکت‌های لیزینگ می‌توانند تا ۷۰ درصد بهای مسکن را تسهیلات بدهند و این فقط یک ماده ساده و بدون جزئیات است.

دبیر کل انجمن ملی لیزینگ ایران تصریح کرد: اما از طرف دیگر قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن داریم که در یکی از بندهای این ماده ۱۴ استفاده از شرکت‌های واسپاری یا لیزینگ در تامین منابع مالی تولید مسکن به صورت اجاره و اجاره به شرط تملیک،یکی از روش‌های تامین مالی مسکن را شرکت‌های لیزینگ عنوان کرده است.

دبیرکل انجمن ملی لیزینگ ایران ادامه داد: اما آیین‌نامه ماده ۱۴ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن بسیار وسیع‌تر تدوین شده که براساس آن شرکت‌های لیزینگ می‌توانند از ابزارهای مالی در حوزه بازار سرمایه استفاده کنند و منابع مالی را تجهیز کنند و حتی می‌توانند با تولیدکنندگان مسکن توافق کنند و قرارداد منعقد کنند.

موقعی با اشاره به برگزاری دو جلسه برای تدوین این آیین‌نامه پیشنهادی، گفت: تا دو سه هفته آینده این طرح نهایی و به بانک مرکزی ارجاع شود. در صورت تصویب این طرح پیشنهادی در بانک مرکزی، این آیین‌نامه را به عنوان آیین‌نامه اجرایی لیزینگ مسکن عملیاتی کنیم.

دبیر کل انجمن ملی لیزینگ ایران در پاسخ به این سوال که چه کسانی می‌توانند از ابزار لیزینگ برای خرید مسکن استفاده کنند و شرایط آن چه خواهد بود، گفت: نرخ سود تسهیلات لیزینگ براساس مصوبه شورای پول و اعتبار ۲۱ درصد است اما شرکت‌های لیزینگ در قرارداد با فروشنده‌ها بخشی از سود را از فروشنده می‌گیرند زیرا این نرخ برای متقاضیان خرید مسکن مناسب نیست.

به گفته وی این مشکل با سازوکارهایی که بانک مرکزی هم تایید می‌کند، جبران می‌شود.

وی در خصوص حوزه هدف‌گذاری شده برای لیزینگ مسکن، گفت: نظر معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی این است که لیزینگ مسکن برای تامین مالی خرید مسکن برای دهک‌های درآمدی ۷ به بالا مناسب است و با توجه اینکه لیزینگ گران‌تر از هزینه تامین مالی بانک‌هاست، برای دهک‌های درآمدی کمتر از ۷، مناسب نیست.

وی در پاسخ به این سوال که در این قالب آیا فردی که درآمدی در سطح ۳ میلیون تومان در ماه دارد، می‌تواند در قالب لیزینگ مسکن برای خرید اقدام کند، گفت: خیر، افراد با سطح درآمدی اشاره شده در صورتی می‌توانند با ابزار لیزینگ مسکن به خرید خانه اقدام کنند که مناطق ارزان‌تر را برای خرید انتخاب کنند.

دبیر کل انجمن ملی لیزینگ ایران درخصوص بازه زمانی بازپرداخت اقساط لیزینگ مسکن، گفت: با توجه به منابع شرکت‌های لیزینگ، حداکثر دوره بازپرداخت ۶۰ ماه است.

نوشته های مشابه

بستن